Ředitelé obou škol se shodují v tom, že státní maturity jako určité měřítko vzdělanosti, společné pro všechny školy v České republice, jsou potřeba, ale podle jejich názoru by se měly zjednodušit.

„První místo mezi gymnázii v kraji je pro nás vynikající úspěch. Máme chytré děti a výborné pedagogy. Je to jejich zásluha,“ poznamenala ředitelka gymnázia Jeronýmova Zdeňka Kutínová.

Na její škole skládalo zkoušku dospělosti 152 studentů, jen několik z nich maturitu nezvládlo, a to byli většinou žáci, kteří buď měli smůlu, nebo zkoušku podcenili. Po prázdninách pak dostanou druhou šanci.

„Myslím si, že zkouška z českého jazyka v té nejnižší úrovni byla velmi lehká. Osobně bych si ji představovala náročnější. Čeština je přece jenom náš mateřský jazyk, měli by jej studenti ovládat,“ zdůraznila Zdeňka Kutínová. „Státní maturity jsou potřeba. Dnes může mít maturitu téměř každý a ten, kdo ji má, se pak živit rukama nechce,“ doplnila.

„Musíme brát výsledky s nadhledem. My naše studenty tak otužujeme, že jim žádná státní maturita žíly netrhá.“ Josef Šorm, ředitel školy

Na strojní a elektrotechnické škole vybouchl při zkoušce z dospělosti jeden student z matematiky a další dva z jedné části z češtiny. Maturitu skládalo 139 žáků.

„Podle mého názoru by se měly v budoucnosti odstranit ty stupně úrovně maturity. Je horším studentem ten, kdo byl slabší ve vyšší úrovni, anebo ten, kdo základní úroveň zvládl excelentně?“ podotkl ředitel průmyslovky Josef Šorm. „Jsem rád, že jsme se v kraji tak dobře umístili, ale musíme brát výsledky s nadhledem. Maturita je zkouška, studenti to jdou zkusit. Záleží hodně na tom, jakou otázku si vytáhnou. My naše studenty tak otužujeme, že jim pak žádná státní maturita žíly netrhá,“ upozornil ředitel.

V září by mělo na strojní školu nastoupit 163 žáků. Pro strojaře má škola ještě několik volných míst. Na obory strojírenské a elektrotechnické se podle ředitele děti příliš nehrnou, protože patří mezi náročnější. Přitom je zrovna o ně na trhu práce největší zájem. „Státní maturity vítám. Je potřeba oddělit zrno od plev,“ dodal Josef Šorm.