Během čtyřhodinové akce v okolí Hodkovic, Osečné a Českého Dubu tentokrát policisté zkontrolovali celkem 95 vozidel.

Nejhůře přitom dopadl dvaatřicetiletý řidič Škody Felicia, kterého policejní hlídka zastavila krátce po půlnoci v Osečné. Podle zástupce vedoucího dopravního inspektorátu Jana Friesera měl v krvi 1,16 promile alkoholu. Jeho počínání tak bude hodnoceno jako trestný čin.

„Pozitivní dechovou zkoušku měli během večera ještě další dva řidiči. U nich se však jednalo pouze u přestupek. Obsah alkoholu v krvi u nich totiž nepřekročil hranici jedné promile,“ vysvětlil Jan Frieser.

Ke zvýšené aktivitě donutily krajský úřad a dopravní inspektorát statistiky nehodovosti. „Během jejich rozboru jsme s hrůzou přišli na to, že dopravních nehod pod vlivem alkoholu bylo v Libereckém kraji více než na jižní Moravě. To byl impuls k tomu, abychom s tím něco začali dělat. Vyhlásili jsme proto kampaň s názvem Nulová tolerance,“ řekla Deníku vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje Stanislava Jakešová.

V rámci této kampaně vybírá odbor dopravy ve spolupráci s policisty riziková místa, kde o víkendech operují hlídky a provádějí kontroly, které jsou zaměřeny zejména na alkohol a omamné látky. „Pokud se prokáže, že řidič před jízdou alkohol nepožil, dostane za odměnu alkotest a letáček s informacemi, jenž se týkají rychlosti odbourávání alkoholu u žen a mužů,“ uvedla Stanislava Jakešová.

Policisté, kteří se víkendové dopravní akce zúčastnili, o významu podobných akcí nepochybují. Jedním dechem však dodávají, že přístup řidičů nezmění. Od jízdy pod vlivem alkoholu totiž některé neodradí ani hrozba soudního řízení či ztráty oprávnění.

„Je to pořád stejné. Lidem by se museli řezat ruce aby toho nechali. Oni nemají strach ani z toho, že půjdou k soudu. Na některé prostě neplatí žádný trest. Nedávno jsme dokonce při silniční kontrole chytili muže s třemi zákazy řízení vyslovenými přes sebe,“ poznamenal během večerní akce jeden ze zasahujících policistů.

Statistiky dopravní nehodovosti a jejích následků ukazují, že potřeba prevence alkoholu za volantem rozhodně neklesá. Dvaapadesát procent víkendových dopravních nehod zaviněných alkoholem mají na svědomí mladí řidiči do 25 let.

K vysokému procentu takových nehod pak dochází v době mezi půlnocí a pátou hodinou ráno. Akce pořádané v rámci kampaně nulová tolerance budou o víkendech v libereckém kraji pokračovat i dál.

Před policisty je totiž, alespoň z hlediska alkoholu za volantem, další rizikové období. „Alkohol bývá častou příčinou dopravních nehod především na Silvestra a na Nový rok. Řidiči nabývají falešného dojmu, že v těchto dnech se alkohol za volantem toleruje. To samozřejmě není pravda. Motorista posilněný alkoholem má potom na silnici zpomalené reakce, a k tomu na druhé straně často řídí riskantním způsobem, neboť mu alkohol zvyšuje sebevědomí,“ řekla Deníku již před časem tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.