Vloni čtyři případy za celý rok, letos za prvních devět měsíců již téměř sedm desítek. Takový nárůst nakažených černým kašlem, převážně dětí, zaznamenala Krajská hygienická stanice v Liberci.

Nemoc se rozrůstá zejména na Českolipsku, kde evidují dvaapadesát případů z celkových krajských šestašedesáti. Lékaři na Českolipsku o situaci vědí a jsou na ni připraveni.

Každoročně se vyskytne několik případů tohoto onemocnění. „Problém to není. Na tuto diagnozu myslíme, víc ji hlídáme a odebíráme protilátky. Nejvíc jsou zasažené ročníky 1995 a 1996,“ komentovala dětská lékařka z České Lípy MUDr. Milena Deylová. Primářka plicního oddělení českolipské nemocnice s poliklinikou MUDr. Magdalena Popelková potvrzuje, že lékaři mají dostatek informací, i když se nejedná o epidemii. „Laboratorně potvrzené výsledky byly u jednoho dospělého pacienta, který se nakazil od dítěte.“

Ačkoliv se nemoc šíří především mezi dětmi, Jaroslav Harman, krajský epidemiolog, potvrdil, že se nemoc může objevit i u dospělých. „Pravidelně provádíme sérologické rozbory na zjištění protilátek proti černému kašli a zjistili jsme, že v letošním roce jsou nejohroženější skupinou děti kolem jedenácti let, ale zjistili jsme nedostatek protilátek i u dospělých lidí,“ potvrdil Jaroslav Harman. Počet letošních nakažených podlě něj zdaleka nemusí být pravdivým údajem, číslo může být podhodnocené.

„Černý kašel má to specifikum, že je v prvních fázích velmi těžko rozpoznatelný. Lékaři jej často zamění za běžnou sezonní virózu,“ vysvětlil Harman s tím, že i příznaky mohou být totožné s tím, že nemoc se dá spolehlivě rozpoznat puze laboratorním vyšetřením. U černého kašle se nemusí objevit horečka, vyznačuje se však úporným dráždivým dlouhotrvajícím kašlem.

„Pokud kašel u pacienta přetrvává déle než jeden týden, mělo by padnout podezření na diagnózu černého kašle. Především pak, pokud člověka trápí noční kašel, který je až dávivý,“ dodal Harman.

Černý kašel podle jeho informací dnes v drtivé většině případů není smrtelný, jako tomu bývalo v minulosti. Lze jej léčit antibiotiky. Přesto však ke dvěma úmrtím v posledních letech došlo, a to v roce 2006 k jednomu a vloni rovněž k jednomu. V obou případech se jednalo o děti. Pokud černým kašlem onemocní dospělý, většinou ani neví, že se o černý kašel jedná.

V České republice jsou očkovány děti ihned po narození, protože patří mezi nejohroženější skupinu. „Děti do jednoho roku nemají dostatečně vyvinutý odkašlávací reflex, takže by u nich mohlo dojít k zahlenění plic a následky by mohly být fatální,“ doplnil Jaroslav Harman. Díky včasnému očkování je však riziko mizivé.

Na druhou stranu však obranné látky nevydrží v organizmu příliš dlouho, proto se nemoc začala u starších dětí, především se slabší imunitou, objevovat.
Vláda ČR proto začala uvažovat o plošném přeočkování dětí kolem jedenácti let. Vše je prozatím v jednání.

Pokud by někdo chtěl nechat své dítě přeočkovat individuálně, pak by se měl obrátit na pediatra. „Očkování proti černému kašli je plně v kompetenci dětských lékařů, my u nás proti němu neočkujeme,“ vysvětlila MUDr. Marta Pivrncová, lékařka Zdravotního ústavu Liberec.

Na Liberecku se letos objevilo 11 nakažených, na Semilsku 3, na Jablonecku zatím žádný.