Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji je více jak 20 tisíc lidí bez práce

Liberecký kraj - Na konci ledna 7,2 procenta nezaměstnaných, k poslednímu únoru podle zatím neoficiálních informací překročila míra nezaměstnanosti další příčku, a nyní se blíží k devíti procentům. Tak vypadá současná situace na trhu práce v Libereckém kraji (LK).

5.3.2009
SDÍLEJ:

Úřad práce v Liberci. Ilustrační foto.Foto: Jan Škvára

Přepočteno na počet nezaměstnaných, více jak dvacet tisíc lidí v kraji je momentálně bez práce. Nepříznivý stoupající trend nezaměstnanosti nenechává v klidu nejenom samotné nezaměstnané, ale i Úřad práce v Liberci a Krajský úřad Libereckého kraje.

Hejtman Stanislav Eichler vidí současnou situaci jako odraz neschopnosti vlády České republiky, která zaspala dobu a přicházející hospodářskou krizi podcenila. „Pokud se nezaměstnanost drží kolem pěti, šesti procent, jako například vloni v říjnu, pak můžeme mluvit o lidech, kteří prostě pracovat nechtějí. Pokud se však procento blíží k deseti, pak to znamená, že bez práce jsou i lidé, kteří nechtějí žít pouze ze státních peněz. Práce je skutečně na trhu nedostatek,“ vysvětlil Stanislav Eichler.

Jak dodal, kraj se rozhodl ve spolupráci s libereckým úřadem práce vývoj na trhu práce řešit. „V polovině února se sešla Rada pro rozvoj lidských zdrojů Libereckého kraje, která řešila problematiku na trhu práce v kraji v důsledku ekonomické krize,“ uvedla Kateřina Sadílková, ředitelka Úřadu práce (ÚP) v Liberci.

Jednotliví členové Rady v zastoupení ÚP v Liberci, LK, libereckého magistrátu, hospodářské komory, odborové organizace a podnikatelské sféry se vyjádřili k dané problematice a seznámili ostatní členy se souborem opatření, které jejich instituce připravují. „Úřad práce v Liberci reaguje na tuto situaci prostřednictvím nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti,“ upřesnila Kateřina Sadílková.

Jak upřesnila, v současné době běží dva takzvané miniprojekty, a to Krize je výzva. Celkem se jedná o šest projektů, které se realizují v šesti obcích okresu Liberec, konkrétně ve Frýdlantu, V Novém Městě pod Smrkem, Hrádku nad Nisou, Jablonném v Podještědí, Chrastavě a v Českém Dubu. „Součástí projektu jsou motivační aktivity a rekvalifikace Základy obsluhy na PC. Této aktivity se zúčastní asi 70 našich uchazečů z jednotlivých obcí,“ vysvětlila ředitelka ÚP.

Další miniprojekt se nazývá Mistr svého řemesla a je zaměřen na uchazeče, kteří se zajímají o práci svářeče. Kromě toho se připravuje miniprojekt Zaměstnej sám sebe, který bude zaměřen na získání kvalifikace v oboru kosmetička, pedikérka, kadeřnice a masér. To však není zdaleka vše, co liberecký úřad práce nabízí a do brzké budoucnosti připravuje. Do boje s nezaměstnaností chystá i zbraně v podobě pomoci zaměstnavatelů, například podporu vzdělávání ve firmách včetně podpory formou částečné úhrady mzdových prostředků.

Nezaměstnaným samozřejmě úřad práce pomáhá okamžitě vyplácením podpory v nezaměstnanosti, ovšem po splnění několika podmínek. Pokud je uchazeč o zaměstnání splní, pak je mu první dva měsíce vypláceno 65 procent průměrného čistého výdělku, další dva měsíce 50 procent a zbytek podpůrčí doby 45 procent. „Maximální částka však činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího roku,“ doplnila Kateřina Sadílková s tím, že nyní je to částka maximálně 13 308 korun.

Délka podpůrčí doby se pak odvíjí podle věku uchazeče o zaměstnání. Pokud je vám méně jak padesát let, pak maximální doba, po kterou budete dostávat podporu, je pět měsíců. Mezi padesáti a pětapadesáti lety se pak doba zvyšuje o tři měsíce na osm a lidé nad padesát pět let mohou podporu v nezaměstnanosti pobírat až jedenáct měsíců.

V pátečním vydání přineseme podrobné informace o aktuálních projektech libereckého ÚP.

Autor: Pavlína Stránská

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.
21

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Liberecko – Ve středu 18. října přinese Liberecký deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Policie hledá svědky nehody. Obešla se naštěstí bez zranění

Liberec – Nehoda se stala ve čtvrtek 12. října krátce po půl sedmé v parkovacím domě OC Fórum.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení