„Na konci loňského roku došlo po zapracování takzvané rozvojové tabulky k navýšení o 51 míst,“ vysvětlil krajský policejní ředitel Vladislav Husák s tím, že v současné době je tedy podstav 124 míst. Liberecký kraj se tak řadí na třetí místo v republice za Prahou a středními Čechy.

„Dělali jsme velmi pečlivé vyhodnocení všech žádostí, kterých jsme přijali 117. Úspěšných uchazečů bylo 38, ostatní jsme museli odmítnout,“ dodal Husák. Neúspěšní adepti nejčastěji „pohořeli“ na psychologických testech. Podle mluvčí policie Vlasty Suchánkové takto neprošlo 41 lidí. „Debatovali jsme o tom, zda testy nezměnit, ale nechal bych je raději přísnější, než abychom měli ve sboru agresivní členy,“ vysvětlil Husák.

TETOVÁNÍ UŽ NEVADÍ

Mnohem benevolentnější je policie při náboru u fyzických testů. „Na fyzičce se dá pracovat. Můžete natrénovat, zhubnout nebo se naopak spravit,“ dodal ředitel s tím, že některé větší kraje dokonce pořádají i kempy, kde se mohou uchazeči o místo vytrénovat. Ani další strašák tetování už není takovým problémem jako dříve. „Pokud se nejedná o rasistické prvky nebo prohlášení, která ponoukají k nenávisti, nejsme tak přísní,“ poznamenal krajský ředitel s tím, že během služby musí být tetování zakryté.

Pro některé zájemce mohou být ale překážkou platové podmínky. „Dříve, než jsem měla děti, jsem o tom uvažovala. Ale odradilo mě, že bych musela strávit rok ve škole a plat taky není nic moc,“ svěřila se Barbora z Liberce. Že mohou platy pro začínající policisty být pro někoho odrazující, přiznává i krajský policejní ředitel. „Průměrný plat, který se pohybuje kolem 40 tisíc korun, není špatný. U nastupujících je to horší. První rok, když jsou ve škole, jim ale hradíme ubytování i stravné. Po nástupu do služby pak začne plat růst,“ podotkl Husák.

KURZY NA ŠKOLÁCH

Policisté se snaží cílit na potenciální adepty už na středních školách. S některými navázali spolupráci a nabízejí jim kurzy, kde si studenti mohou utvořit konkrétnější představu o práci policie. „Zajišťujeme také celou řadu seminářů na Technické univerzitě, ale nedaří se nám nastartovat tak, abychom se vrátili ke stavu v roce 2014,“ uzavřel Husák.