Investice si vyžádá přes 200 milionů korun s tím, že 160 milionů korun by společnost podle jednatele Jiřího Zeronika ráda na projekt získala z Evropských fondů.

„Kostel s klášterem vedle a parkem jsme koupili před téměř dvěma lety. Cenu nechceme zveřejňovat, je to obchodní tajemství,“ poznamenal jednatel společnosti Iberius Jiří Zeronik, bývalý městský zastupitel za ODS.

„Vidíme tento objekt jako ideální brownfield, tedy jako památku, která by po rekonstrukci mohla ožít novou náplní. Náš projekt jsme konzultovali i s památkáři,“ dodal.

Matky s dětmi v tísni musely odtud pryč

Kostel, postavený ve stylu pozdního baroka v roce 1911, byl už na konci minulého století odsvěcen, a od 90. let se zde vystřídalo několik nájemců. Jim sloužil jako sklad. Ačkoliv je památkou, chráněnou státem, pokračovalo jeho chátrání, které urychlovaly nájezdy vandalů.

Vlastník, římskokatolická církev, neměl na rekonstrukci této zajímavé stavby peníze, a proto jej nakonec prodal. V přistavěném klášteře sídlil Domov pro matky s dětmi v tísni.

Matky musely po prodeji kostela objekt opustit, podle Jiřího Zeronika si je pod svá křídla vzalo město. „Dali jsme jim na cestu sponzorský dar,“ doplnil Jiří Zeronik. Podle Římskokatolické církve v Liberci přešlo také několik maminek z kapucínského kostela do domova pro matky ve Stráži nad Nisou, který sídlí v bývalé faře.

„Maminky byly rády, protože kostel sv. Máří Magdalény byl ve velice špatném stavu. Stěhování jim nevadilo, naopak – šly do lepšího prostředí,“ řekl páter Pavel Mach. Kostel sv. Máří Magdalény vyrostl pod Keilovým vrchem na místě, kde stávala kaplička Zvěstování P. Marie, kterou dal roku 1735 postavit Bernard Rieger. Zvláštností stavby je její ocelový krov a železobetonová konstrukce. Od svého otevření byl kostel vytápěný, měl podlahové topení.

Dodnes, i přes svou zchátralost, patří k nejzajímavějším památkám Liberce. „Odsvěcením, tedy tím, že se v kostele přestanou konat bohoslužby, ale žádný kostel neztrácí svůj duchovní význam. O ten přichází až při demolici stavby. I proto by bylo dobré, kdyby byl kostel i nadále nositelem nějaké intelektuální činnosti,“ dodal páter.