Nová knížka Památky Libereckého kraje bude mapovat nejen hrady a zámky, ale také další cenné stavby, roubené chalupy nebo třeba kapličky či Boží muka.

„Publikace bude obsahovat soupis všech památek. Nyní připravujeme první díl,“ prozradil ředitel Národního památkového ústavu v Liberci a ředitel zámku Sychrov Miloš Kadlec.

Jednotlivé díly budou vycházet postupně a dohromady by jich mělo být celkem pět. První dva díly přitom budou zachycovat všechny památky na Liberecku.

Další díly se budou věnovat třem zbylým okresům kraje, kulturním památkám na Jablonecku, na Turnovsku a Semilsku a na Českolipsku. „V Libereckém kraji evidujeme kolem tří tisíc památek,“ podotkl Miloš Kadlec.

Měla být původně jen pro badatele

Na připravované publikaci je kromě mnoha jiného zajímavé také to, že původně neměla být vůbec určená pro knižní trh. Pracovníci Národního památkového ústavu ji zamýšleli pouze jako studijní a badatelský materiál.

„Protože půjde vůbec o první soupis památek v tomto rozsahu v historii, bylo nám líto, že si jej nebudou moci pořídit běžní čtenáři, kteří se zajímají o cenné pozůstatky minulosti. Proto jsme se nakonec rozhodli, že každé vydání bude mít větší náklad, zhruba kolem jednoho tisíce kusů, a že bude se prodávat v knihkupectvích,“ dodal ředitel ústavu.

První díl vyjde už za několik týdnů. Každou z památek si budou moci čtenáři prohlédnout na obrázku, a k tomu si přečíst základní informace z její historie. Cenu obsažné knížky zatím autoři nesdělili.