Radnice teď čeká především na to, jak dopadne projednávání nového loterijního zákona, na základě kterého by měla města dostat možnost omezovat provozování všech výherních automatů. V současné době totiž mohou rozhodovat o mincovních automatech, ostatní povoluje ministerstvo financí. „Nechceme jedny automaty zakazovat a jiné povolovat,“ vysvětlil starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Jak dále uvedl, město nechce výherní automaty zakázat úplně, jen je chce mít mimo zmiňované zóny. „Prioritní důvod je ten, že si nepřejeme, aby například za pět let bylo na náměstí deset heren a žádná samoobsluha,“ přiblížil Martin Půta.

Město prozatím zavedlo na svých webových stránkách diskuzi, kde se mohou místní k návrhu obecně závazné vyhlášky vyjádřit. V anketě se objevily i názory, které označují záměr za hloupost omezující podnikání. S tím však starosta Hrádku nesouhlasí. „Tohle není klasické podnikání a nějakou regulaci potřebuje,“ kontroval Martin Půta.

Na webu města se ale objevila i řada nadšených příspěvků občanů, kteří by vyhlášku omezující provozování automatů uvítali. „Jsem jednoznačně pro. Tyto provozovny hyzdí vzhled města. Nemluvě o ostatních jevech, které přímo souvisí s jejich provozem,“ napsal do diskuze jeden z občanů.

Podle velitele hrádeckých strážníků Pavla Weisse s sebou místní provozovny s automaty skutečně nesou určitou míru kriminality, ne ale kvůli samotným automatům. „Problém je v tom, že v řadě těchto provozoven se dá koupit levně alkohol, lidé tam popíjejí do rána a pak dělají nepořádek,“ konstatoval Pavel Weiss.