„Obsazeno je všech třicetšest bytů. Zájem byl totiž mnohem větší. Pokud by to bylo možné, obsadili bychom podobných bytů až padesát,“ poznamenal pro Deník Martin Půta.

Zájem lidí nepolevil ani po rozsáhlém požáru, který v budově propuknul v červenci loňského roku, nejspíše při pokrývačských pracích na střeše. Oheň způsobil na domě škodu za zhruba 5,5 milionu korun a posunul tak původně na listopad plánovanou kolaudaci objektu až do května letošního roku. Kromě střechy bylo potřeba ve vrchních patrech obnovit poničené vnitřní omítky, rozvody vody, odpady a elektroinstalaci. Plameny navíc poškodily i plastová okna.

Investorem stavby čtyřpodlažní budovy za více jak 38 milionů korun je město Hrádek nad Nisou. Více než polovinu z této částky získalo město z dotačního programu Státního fondu rozvoje bydlení. Dům s 36 startovacími byty tak bude sloužit lidem s nižšími příjmy.

Město vybralo nájemníky podle předem určených kritérií. Žadatel například nesměl vlastnit žádný jiný byt nebo rodinný dům. Podmínkou pro přidělení bytu byla i maximální výše jeho měsíčního příjmu. „Byty jsou určené pro jednotlivce, kteří nevydělávají více jak 0,7 násobku průměrné měsíční hrubé mzdy, a pro rodiny, jejichž příjem nepřevyšuje 1,5 násobku průměrné měsíční mzdy. Když to hodně zjednoduším, jde o bydlení pro ty, co si těžko mohou zajistit nějaké bydlení sami,“ řekl Martin Půta.

Projekt bytového domu s byty pro sociálně slabé nájemníky vznikl na základě dlouhodobého zájmu o volné byty v Hrádku.

„Sondovali jsme poptávku a zjistili jsme, že zájem o tyto byty je opravdu veliký. V roce 2005 jsme byli se svou žádostí úspěšní, navíc jsme našli vhodnou lokalitu, ve které se již v roce 1998 podobné byty stavěly. Naším cílem nebylo vybudovat v centru problémovou lokalitu, ale vyřešit problémy lidí, kteří bydlí v nevyhovujících podmínkách, tak aby se mohli odrazit,“ dodal Martin Půta.