Dnes na okraji Hodkovic sídlí Kovošrot, už do několika let by zde ale mohl vyrůst úplně nový obchodní areál. Alespoň to vyplývá z dokumentace pro takzvané řízení EIA, tedy zjišťování vlivu stavby na životní prostředí. Soukromý investor tu podle ní plánuje vybudovat halu o rozloze zhruba 2,5 hektaru a o výšce 15 metrů, nabízet má „obchodní a skladovací kapacity pro klienty Libereckého a Ústeckého kraje.“

Někteří lidé se sice v minulých dnech na sociálních sítích radovali z nového obchodního centra v blízkosti hlavního tahu na Turnov, jak ale Deníku řekl jednatel společnosti Prodeca Martin Bílek, o klasický „obchoďák“ se jednat nebude. „Půjde spíše o výrobně logistický areál s možností obchodních jednotek,“ vysvětlil Bílek. Konkrétní nájemce zatím investor ještě vytipované nemá. „Je to teprve ve fázi záměru a přípravy,“ upozornil Bílek.

Už na samém začátku ale záměr narazil u vedení Hodkovic nad Mohelkou, které za projektem vidí především výstavbu skladovací haly. „Když si pozorně přečtete tu dokumentaci, je to o ohromném dopravním zatížení, které by postihlo celé spodní Hodkovice. Nemyslím si, že je zde taková propustnost,“ reagovala starostka Markéta Khauerová.

Areál se má rozkládat na severovýchodě Hodkovic, vedle železniční stanice a v bezprostřední blízkosti silnice I/35. Podle údajů v dokumentaci investor počítá také třeba s rozšířením křižovatky u nájezdu na rychlostní silnici ve směru na Liberec.
Prodeca v dokumentaci slibuje zřízení 200 pracovních míst. Ani to ale starostku Khauerovou nepřesvědčilo.

„V Hodkovicích je velmi nízká míra nezaměstnanosti. Máme tu dva ohromné výrobní závody, které dohromady zaměstnávají asi 1400 lidí, je nám sem dováženo spousta agenturních pracovníků… Vůbec netuším, kde by chtěli těch dvě stě zaměstnanců sehnat,“ řekla.
Podle jednatele Bílka zatím investor s městem o svém záměru nejednal. „Nebyla zatím možnost i vzhledem k tomu, že náš záměr ještě není úplně konkrétní,“ vysvětlil Bílek.

Podle plánovaného harmonogramu chce Prodeca začít se stavbou ke konci letošního roku, hotovo by mělo být do konce roku 2020. Jestli ale dostane projekt zelenou, ještě není jasné. Město je teď totiž podle starostky připraveno podat proti záměru námitky a připomínky a vyzvalo k tomu i své obyvatele. „Předpokládám, že námitku podá mnoho občanů Hodkovic,“ dodala Khauerová. Krajský úřad nyní vede o záměru zjišťovací řízení, připomínky k projektu mohou lidé podávat do konce února. Poté úřad projekt posoudí.