„Už k nám chodí i za bílého dne. Slyším je řvát pod okny. Jejich plachost je zcela pryč, honí po městě kachny a všem mým sousedům zabily slepice," potvrdila Jana Heinzlová z Hejnic. Jí se zatím ztratily 4 slepice, některým sousedům ale lišky vyvraždily celé hejno.

„Poradili mi, abych si slepice zavírala. Ale to si přece můžu rovnou kupovat vejce z umělých chovů, to není řešení," namítá žena. Myslivci i město jsou ale na zvířata krátcí střílet v obydlené zástavbě se nesmí a lišky jsou příliš chytré na to, aby na ně platily běžné odpuzovací metody.

„Liška je chytré zvíře, navíc je zvyklá žít v blízkosti lidí, takže jí nevadí pach člověka," vysvětila Věra Bouzková, mluvčí Okresního mysliveckého spolku Liberec. Podle jejích slov jsou útoky lišek na drůbež teď zjara obvyklé a přirozené. Zvířata totiž krmí mláďata, která jsou zatím ukryta v norách v liščím doupěti. Liška tak nezabíjí z plezíru, ale pro nasycení potomstva.

„Chápu, že lidem to hodně vadí. Ale myslivci už dávno nepovažují lišku za škodnou, naopak je součástí přírody. Tam plní roli uklízeče mršin, teď zjara ale potřebuje více potravy pro mladé. Kvůli tomu ji nemůžeme na požádání začít střílet," zdůraznila Věra Bouzková. Starosta Hejnic Jiří Horák (ODS) připomíná, že odpovědnost za zvířata v honitbě mají její správci. To jsou ale často soukromníci, dohnat je k zásahům vůči liškám je také vzhledem k jejich obývanému teritoriu nemožné. Těžko se bude prokazovat, kde zvíře žije.

„Jediné, co se dá lidem doporučit, je lépe si zabezpečit drůbež a koupit si třeba sklopec. Žádná železa líčit nebudeme, beztak by se do nich chytili leda tak místní kočky a psi," sdělil starosta.

Sklopec na lišku úspěšně použil například Michal Burjánek. „Chodila si k nám na slepice a králíky jako do své osobní ledničky," zdůvodnil lapení zvířete.