Lanovka stála od pátku 29. ledna kvůli zadřenému ložisku vratné stanice na vrcholu. Značně to zkomplikovalo prázdninový provoz v jednom z nejnavštěvovanějších zimních středisek v Libereckém kraji.

Oprava na vrcholu ve výšce přes tisíc metrů nad mořem nebyla jednoduchá. Nahoru bylo třeba dostat autojeřáb, bez něhož nebyla náročná oprava možná. "Čtyřkolový jeřáb jel nahoru nejprve po protažené asfaltové cestě od Janovské pily, posledních 300 metrů ho táhly dvě rolby. Trvalo jim to asi hodinu," popsal náročnou operaci zástupce ředitele areálu Vlastislav Fejkl. Návrat jeřábu dolů byl podle něj mnohem jednodušší. "Sám sjel těch 300 metrů po modré sjezdovce na silnici, rolba pak po něm trať upravila," dodal.

V Harrachově původně předpokládali, že opravu zvládnou do tří dnů, nakonec se ale protáhla. Až v pátek dorazil do Harrachova potřebný náhradní díl. "My jsme si mysleli, že to půjde jen vyměnit, ale musely se ve Francii vyrobit originální náhradní díly, což samozřejmě zabralo nějaký čas," vysvětlil Fejkl. Jinak je podle něj ale tento typ lanovky velmi spolehlivý, i když ale prochází každoročně důkladnou revizí, podobnou závadu je těžké odhalit. "Do ložiska nevidíte," poznamenal.

Lanovka na Čertovu horu je schopna za hodinu na vrchol vyvézt 1800 lidí, což představuje 40 procent přepravní kapacity areálu. Její porucha tak výrazně zkomplikovala provoz v období jarních prázdnin, kdy hory doslova praskají ve švech. Dopravu lyžařů zajišťovala jen lanovka Rýžoviště a vlek Doplik a z jedné strany na druhou pendloval zdarma autobus. U lanovky a vleku se tvořily dlouhé fronty. "Lidé byli ale chápaví, stížností bylo minimum a za to jsme jim vděční," dodal Fejkl.

Skiareál v Harrachově je s 7,3 kilometru sjezdovek pátým největším střediskem v Libereckém kraji. Areál patří k vyhledávaným, denně tam v sezoně lyžují tisíce lidí. Harrachov bývá v kraji obvykle posledním místem, kde se dá v sezoně na jaře ještě lyžovat. Provozovatel pro nejbližší léta plánuje výstavbu speciálního svahu pro výuku lyžování a zároveň akumulační nádrže, která by urychlila zasněžování sjezdovek. Jde o investici zhruba za 30 milionů korun.