I přesto, že přízemí školy na jeden čas úplně zmizelo a 80 centimetrů pod úrovní původní podlahy se pohybovaly bagry, nepřerušila škola výuku ani na den.

Podle ředitelky gymnázia Ireny Přádné také poslední dva měsíce, kdy už probíhala výuka, nebyly vůbec jednoduché. „Pro čtyři třídy a jednu sborovnu jsme si museli dočasně propůjčit prostory v jedné z budov v centru Liberce. Hodiny tělesné výchovy se potom omezily pouze na venkovní hřiště, protože ve velké tělocvičně jsme měli až doposud nastěhovaný veškerý nábytek,“ uvedla pro Deník Irena Přádná s tím, že celé vedení školy mělo dočasné útočiště v jedné části knihovny.

Vyučování také výrazně komplikoval stavební hluk linoucí se z přízemí obou bloků. „Nejhorší byly sbíječky,“ poznamenala ředitelka. K odhalení problémů se statikou vedly vedení školy praskající stěny. Pozvaní statici posléze rozhodli, že je nutné zpevnit podloží, aby si stavba dále nesedala, a udělat nové železobetonové základové desky.

„Kvůli narušení statiky museli stavaři v přízemí pavilonu vybourat všechny příčky, stát zůstaly jen obvodové zdi a hlavní nosníky,“ uvedl náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal s tím, že díky této rekonstrukci získalo gymnázium moderní učebny a kabinety, a také prostor pro nové šatny.

Na tuto investici uvolnil o prázdninách Liberecký kraj 25 milionů korun. V další etapě, která bude o pět milionu korun levnější, čeká školu provedení stejných prací v jídelně a kuchyni.

Podle Ireny Přádné by gymnázium nutně potřebovalo ještě výměnu zchátralých oken a zateplení. „Situace je nyní taková, že v nových místnostech máme stará okna, která netěsní a některá musíme v zimě i zalepovat,“ postěžovala si ředitelka.

„Na zateplení budovy a nová okna žádal kraj o dotaci z operačního programu Životní prostředí. A uspěl, díky tomu by se budova měla nového pláště dočkat nejpozději příští rok o prázdninách,“ uvedl Petr Doležal.

„Rádi bychom, aby byly všechny práce hotové do příštího podzimu, kdy slaví gymnázium 90. výročí,“ uzavřela Irena Přádná.