Letošním tématem soutěže, vyhlašované každoročně Evropskou unií, bylo „Právo dětí na ochranu“. Toto téma zaujalo také Zuzanu Kostincovou, kantorku z libereckého Gymnázia F. X. Šaldy, která v rámci semináře Dějin umění oslovila své studenty a stála tak u zrodu budoucího úspěšného týmu.

Nejlepší český plakát s daným tématem dala dohromady čtveřice říkající si Cubes, a to ve složení Veronika Němcová, Tereza Banýrová, Michaela Koldová a Radek Hosenseidl.

Úspěšný plakát vznikl během týdne

Definitivní podobu plakátu dali Cubes do kupy během pouhého týdne. Jak ale sami říkají, nebylo to vůbec jednoduché. „Několik základních nápadů vzniklo týmově, podíleli se na nich opravdu všichni. V dalších fázích jsme si potom dílčí práci rozdělili,“ líčí Radek Hosenseidl s tím, že po zapracování několika prvotních nápadů přišla drobná krize.

„Od začátku jsme chtěli, aby byl plakát o hře světla a stínu a k tomu, i k dalším věcem na kterých jsme stavěli, jsme později hledali symboly. Právě v době té krize jsme se zaměřili na pohádku,“ dodává Radek.

Hlavním posláním plakátu je tedy podle Cubes upozornění na to, že nebezpečí v různých podobách nečíhá jen v pohádkách, ale i ve skutečnosti. Hlavním symbolem se stal nakonec drak, a to v pojetí známé dětské stínové hry. „Díky drakovi se dá plakát pochopit různě. Zatímco v řadě zemí je synonymem draka něco zlého, v mnoha dalších státech je to zase naopak,“ poznamenala Zuzana Kostincová.

Plakát libereckých Cubes proto nese příznačný název „Dragons do exist“, tedy Draci existují. „Dětskou modelkou se stala sestra naší spolužačky Jana Pecháčková,“ poznamenal Radek Hosenseidl.

Komplikací pro čtveřici nadšenců bylo to, že nikdo z nich neměl dosud zkušenosti s úpravami ve fotografických počítačových programech. „S tím nám pomohl náš školní počítačový mág Pavel Knobloch,“ říká Radek Hosenseidl. Nakonec ale plakát vznikl pouze s minimálním zásahem počítače.

Za drobné výpomoci kantorů si studenti svůj plakát vyrobili úplně sami, a to včetně pořízení fotografií ve školním ateliéru.

Na řadě je velké evropské finále

Úspěchem v Česku se liberečtí studenti dostali do evropského finále, kde se ještě utkají s dalšími 26 týmy z dalších zemí Evropské unie. Pakliže se dostanou mezi 3 nejúspěšnější, čeká je v prosinci cesta do Bruselu na slavnostní vyhlášení soutěže.

A co na svůj úspěch říkají sami studenti? „Byl to pro nás příjemný šok, když jsme se dověděli, že jsme se dostali mezi tři nejlepší plakáty v Čechách. Já osobně jsem to vůbec nečekala,“ tvrdí Tereza Banýrová.

Úspěch čtveřice studentů ocenila i ředitelka Gymnázia F. X. Šaldy Irena Přádná. „Potvrdili svou úžasnou kreativitu. Moc jim to přeji,“ komentovala Irena Přádná.

Zatím český triumf studentů Gymnázia F. X. Šaldy není za poslední dobu v rámci libereckých škol ojedinělý. Kreativitu potvrdili Liberečtí už loni, kdy studenti místní Střední umělecké školy celou evropskou soutěž vyhráli. Loňským tématem výtvarné soutěže bylo „EU a nediskriminace“.