Organizuje ho investor projektu W.E.B Větrná energie mimo jiné jako reakci na referendum v Horní Řasnici. „Budeme tady osobně přítomni, aby se lidé z Dolní Řasnice i okolních obcí mohli zeptat na cokoliv, co je ohledně připravovaného Větrného parku Řasnice zajímá. Rádi nabídneme informace o projektu, občané mohou vyjádřit veškeré své obavy, zjistit podrobnosti, informovat se o tom, co je pravda na různých mýtech, které v obci o elektrárnách kolují, či probrat svůj postoj,“ informovala jednatelka společnosti Michaela Lužová.

Vyzvala k účasti i oponenty projektu a místní zastupitele. „Rádi bychom společně probrali rozdílné názory na projekt a upřesnili informace o něm,“ dodala.

Referendum projekt pozastavilo

V Dolní Řasnici má vyrůst šest větrných elektráren a v Krásném Lese jedna. V původním plánu se počítalo se stavbou dvou v Horní Řasnici, kde došlo k pozastavení projektu na základě místního referenda. To proběhlo souběžně s prvním kolem prezidentských voleb. Proti pokračování spolupráce se vyslovilo 60 obyvatel. Jelikož hlasovalo 114 lidí z celkového počtu 187 oprávněných osob, prohlásila místní komise referendum za platné.

„Zastupitelstvo bude respektovat hlas občanů a ukončí spolupráci s firmou W.E.B Větrná energie. Projekt větrného parku bude tedy pozastaven v Horní Řasnici, ale pokračovat bude v Dolní Řasnici a Krásném Lese, kde nebyly návrhy na referenda předloženy,“ okomentoval výsledek hornořasnický starosta Radek Haloun.

Lužová považuje za znepokojivé, jakou roli v rozhodování obyvatel Horní Řasnice sehrála série nepřesností, ale i naprostých mýtů, která v posledních týdnech opanovala mediální prostor i diskuzi v obci. „Setkání vnímáme také jako příležitost, jak si vyslechnout argumenty oponentů a jejich návrhy, protože až dosud se na nás nikdo přímo neobrátil a veškeré výhrady odpůrci sdělují jen prostřednictvím médií,“ zdůraznila.

Konání „besedy“ uvítalo vedení Dolní Řasnice. Podle starosty Marka Kratochvíla v obci probíhá sběr podpisů pro vyhlášení referenda. „My jako obec v projektu určitě vidíme přínos, který by mohl navýšit obecní rozpočet zhruba o 20 procent a to nám nepřijde málo,“ podotkl.

V obecních anketách byli pro

Investor W.E.B Větrná energie začal o projektu Větrného parku Řasnice jednat s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les v roce 2019. Obce uzavřely s investorem smlouvy v roce 2020 poté, co se více než dvě třetiny hlasujících vyslovily v obecních anketách pro výstavbu parku. V létě 2022 začala skupinka odpůrců sbírat podpisy pro místní referendum, s peticí prozatím uspěly jen v Horní Řasnici.

„Obec už v roce 2020 podepsala závaznou smlouvu s investorem, kterou na sebe převzala nepřiměřené závazky. Předem se tak vyloučila z možností projekt dále jakkoli více ovlivnit a konstruktivně pracovat s případnými dalšími připomínkami například ze strany občanů,“ odůvodnila konání místního referenda v Horní Řasnici jedna z členek přípravného výboru za konání referenda Jolana Bláhová.

Celková investice původně plánovaného parku s devíti elektrárnami se pohybuje v řádu jednotek miliard korun, dodávat elektřinu měl začít v roce 2026, teď je reálnější rok 2028. Výkon větrného parku pokryje potřeby pro zhruba 50 až 60 tisíc lidí.