„Většinou vše připravujeme už na podzim, ale letos jsme začínali až v únoru, teprve až když se opravdu ukázalo, že ministerstvo kultury považuje tuto akci za důležitou. Stejně tak je pro nás velmi potěšující, že nad ní převzal osobně záštitu pan premiér Nečas. Víte, veletrh bychom už dnes mohli uspořádat kdykoliv, ale všechno je to o financích,“ říká Dagmar Helšusová, iniciátorka Veletrhu dětské knihy, který byl včera slavnostně zahájen na libereckém výstavišti.

Veletrh se těší pověsti jednoho z nejvýznamnějších kulturních projektů regionu. Svým nekomerčním a přitom atraktivním programem je zcela ojedinělý i ve srovnání se západní Evropou.

Podobně jako v těch předcházejících i jeho současný 9. ročník bude nabitý množstvím zajímavých a nejenom čtenářsky podnětných programů.

Návštěvníci se zde například budou moci setkat s Markétou Pilátovou, která přijede vyprávět o své knížce Kiko a tajemný papírový motýl, která je nominována na cenu Magnesia Litera. Už zítra dorazí na svou autogramiádu přední český autor a veršotepec Jiří Žáček. Jeho texty bude předčítat herec libereckého divadla Václav Helšus.

Tradičně se v rámci veletrhu uskuteční rovněž vydání dětské knihy na CD, kterou pro své nevidomé kamarády namlouvají každý rok liberečtí školáci. Letos se organizátorům podařilo získat práva ke knize Matylda od Roalda Dahla, zvolené v minulých letech nejpopulárnější dětskou knihou roku.

Chybět nebudou ani výtvarné dílny, soutěže a další autorská čtení i autogramiády. Součástí veletrhu jsou i nominace na Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu roku. Ostatně, veletrh nezklamal již ve svém úvodu. Hned poté, co se včera jeho brány otevřely, se jednotlivé pavilony zaplnily stovkami dětí. V této souvislosti je ovšem tím spíše zarážející, že zatímco ministerstvo kultury akci podpořilo i mimo vymezené granty, liberecká radnice na něj už loni rezignovala.