„Čekáme na stavební povolení. Postup úřadů zatím není tak rychlý, jak jsme si představovali. Původně jsme chtěli začít stavět v průběhu příštího roku a hotovo mít v roce 2011, teď to však vypadá že se všechno posune zhruba o rok,“ vysvětlil Deníku jednatel společnosti Gennaro Pellone.

Celá výstavba elektrárny využívající tepelné energie zemského jádra by si měla vyžádat více než miliardu korun.

Také místní radnice s projektem souhlasí. Energii hodlá částečně využít například k vytápění tamních rodinných domků. Podle starosty Jaromíra Tomana představuje taková investice také jednu z mála možností, jak dnes trochu pomoci obecnímu rozpočtu. „Malá část příjmů z každého prodaného kilowattu by měla putovat do naší obecní pokladny. A to, zvláště v dnešní době, pochopitelně vítáme,“ poznamenal starosta Dětřichova.

V sousedním Německu jsou geotermální elektrárny vcelku běžnou věcí, v České republice je však tento alternativní zdroj energie úplnou novinkou. „Máme rozjeto několik projektů po celé republice, všechny jsou však přibližně ve stejné fázi jako ta v Dětřichově,“ informoval Gennaro Pellone.

Tepelná energie zemského jádra vzniká rozpadem radioaktivních látek a působením slapových sil. Jejími projevy bývají erupce sopek a gejzírů, horké prameny či parní výrony.

Stabilní alternativní zdroj energie

Největší výhodou geotermálních elektráren bývá zdánlivá nevyčerpatelnost takové energie. „Myslím si, že je to jediný z alternativních zdrojů, který je takto stabilní. My postavíme elektrárnu o výkonu 5 megawatt a takový výkon bude mít 365 dní v roce a 24 hodin denně. Taková energie totiž není na ničem závislá. Navíc je samozřejmě šetrná k životnímu prostředí,“ vyjmenoval výhody geotermální elektrárny jednatel firmy Geoterm CZ Gennaro Pellone.

Dětřichovský projekt se v současné době „zasekl“ na změně územního plánu, kterou soukromá firma k výstavbě potřebuje. Pomalý postup úřadů Pellone připisuje faktu, že pro většinu Čechů je geotermální energie velkou neznámou.

„Začínáme zde od nuly a to je velmi těžké. Zatím je třeba prošlapat cestičku. Lidé ani úřady to neznají, nemají s tím zkušenost a proto se všechno tak táhne, všechno je třeba dokola vysvětlovat,“ postěžoval si jednatel firmy. „Až spustíme první elektrárny, pak teprve tomu lidé začnou věřit a začne je to zajímat,“ dodal Pellone s tím, že ve firmě čerpají zkušenosti ze zahraničí, kde jsou tyto elektrárny již poměrně zavedené. Podobný projekt firma chystá také v Hrádku nad Nisou.