„Mile mě překvapilo, když jsem vůbec nepoznal, jestli je zub už venku. Vůbec to nebolelo,“ divil se Michael Canov (SLK) krátce po zákroku. Ten trval jen pár desítek vteřin.

Kvůli tomu ale starosta novináře nezval. Chtěl jim představit zubaře, kterého si sám doslova vydupal ze země poté, co jedna zubní lékařka v Chrastavě skončila a přibližně 8 tisíc lidí z města a okolí se rázem ocitlo bez zubní péče.

„VZP hrála v celé věci pasívní roli. Pouze doporučila lidem, aby si našli zubaře v Liberci a jezdili tam, nebo i ještě dál, když nepochodí,“ vysvětlil Canov.

Radnice poté hledala volného zubaře, kde se dalo. Nabídla městský mezonetový byt a volnou ordinaci. Přihlásil si Muhannad Aldeeb, kterého možná liberečtí pacienti znají ze zubní pohotovosti.

Sám stomatolog je skromný muž. V Chrastavě se mu líbí a již chystá svatbu se svojí snoubenkou, která za ním brzy přicestuje z jeho domoviny. Do Jordánska se ale vracet nehodlá. V Čechách zapustil kořeny a oceňuje zdejší pacienty. „Češi o svůj chrup více dbají. Více chodí na preventivní prohlídky a jejich zuby jsou zdravější,“ jmenuje Aldeeb rozdíl mezi českými a jordánskými pacienty.

Do Čech přišel hlavně proto, že se chtěl věnovat medicíně a četl, že zde je na vysoké úrovni. Řeč se naučil již při studiích na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni.

„Naučit se česky mi pomohli přátelé, kteří tady už byli delší dobu. Navíc, výuka na škole probíhala česky, což zvládnutí jazyka uspíšilo,“ vysvětlil lékař. Jediné, co jej trápí, je složitá administrativa, asi největší strašák všech v Čechách podnikajících cizinců. „Každou chvíli musím něco papírovat. Je to zdlouhavé a škola mě na tohle moc nepřipravila,“ přiznal zubař.