Ještě letos by měla být dokončena silnice ve Višňové a hotová bude i silnice ve Vítkově. V září ještě začne rekonstrukce mostu a opěrných zdí v Bílém Potoce. Podle hejtmana Martina Půty by všechny opravy po povodních 2010 měly být hotovy na podzim příštího roku.

Povodeň v srpnu 2010 zasáhla více než polovinu území Libereckého kraje, vyžádala si pět lidských životů a kolem 2 000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Jen na krajských silnicích druhých a třetích tříd přesáhly škody dvě miliardy korun. Podle krajské správy silnic bylo při povodních zásadně poškozeno 15 úseků silnic a asi třetina z 666 krajských mostů.

Místo silnice zbyly rozlámané kry asfaltu

Silnice 592 v Chrastavě patřila k nejvíce zničeným úsekům. Voda ji podemlela a doslova rozebrala. Když opadla, zůstaly na místě silnice jen rozlámané kry asfaltu, opěrná zeď v korytě řeky prakticky zmizela. Rekonstrukce 6,6 kilometru dlouhého úseku stála včetně DPH bezmála 174 milionu korun. Nešlo přitom jen o opravu silnice a opěrné zdi, ale voda poničila i tři mosty a zdevastovala inženýrské sítě. „V této chvíli finišují opravy objízdných tras, které byly několik let hojně využívány," doplnil krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj).

Na frekventovanou silnici se včera částečně vrátil provoz, podle chrastavského starosty Michaela Canova ale budou práce pokračovat.

Zklidní se centrum města?

„Opravovat se bude silnice dál na Novou Ves a pracuje se také na opačné straně města směrem na Kryštofovo Údolí," řekl. V červnu se navíc začala stavět třetí etapa přeložky silnice 592 přímo ve městě, která v budoucnu odvede tranzitní dopravu na Frýdlant. Průtah by měl být dokončen za rok a měl by přispět ke zklidnění dopravy v centru Chrastavy.