Hlasovalo pro něj 2130 lidí z celkového počtu 3951 soutěžících. V konkurenci šesti dalších přihlášených měst tak Český Dub s přehledem předstihl nejen Liberec, ale i Frýdlant či Turnov nebo Chrastavu.

„Popravdě řečeno, vzhledem k velikostem konkurenčních měst jsem v naši výhru nevěřil…," radoval se po ukončení soutěže místostarosta Miroslav Bobek. „Mám velikou radost, že jsme vyhráli, gratuluji, věřila jsem, že ten náš bude nejlepší a nejhezčí," přidala se Hana Brožová.

Velkou radost měl z vítězství i starosta Českého Dubu Jiří Miler. „Ten náš smrk má totiž příběh. Dostali jsme tip, ale když jsme pro něj přijeli, zjistili jsme, že sice je krásný, ale potřeboval ještě trochu povyrůst… tak pár let… A pak nám kolega Václav Růta poradil, že ten pravý, vánoční roste na zahradě u Laurinových. Tak jsme ho od nich v podstatě vyžebrali," směje se starosta. A udělali dobře. „Je krásný a rozsvícený nám připomíná naše dětství, proto je nejkrásnější," shrnula radostné reakce na vítězství další z obyvatelek města.

K rozsvěcení vánočního stromu a společnému zpívání koled se Českodubští scházejí osmým rokem. A i tady se už stalo tradicí, že jej daruje vždy někdo z místních.

O titul bojovalo sedm měst

Celkem sedm obcí a měst se utkalo v každoroční vánoční soutěži Libereckého deníku o nejkrásnější vánoční strom. Do hlasování se pustily bezmála čtyři tisíce lidí. Téměř polovinu z nich patřilo Českému Dubu. Na druhém místě skončil s 829 hlasy 13 metrů vysoký a zhruba 30 let starý stříbrný smrk, který zdobí náměstí ve Frýdlantu a městu ho darovaly nedaleké Černousy. Bronz získal s 385 hlasy vánoční strom v Turnově.

Smrk, který zdobí náměstí před libereckou radnicí se nejvíce líbil 385 lidem, stromu na Bulovce, u něhož mohou lidé vidět také jesličky, dalo hlas 58 lidí a pouze 33 patriotů se našlo v Chrastavě. Tradice vánočních stromů pochází z první republiky. První vánoční strom se roku 1924 rozsvítil v Brně. Iniciátorem byl spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Tzv. stromy republiky podporovala i Hana Benešová.