Jako kdyby někdo vyrval střed města z našeho století a přesunul ho o čtyři sta let zpět. Tak to vypadalo o víkendu 12. a 13. června v Liberci. Náměstí Dr. Edvarda Beneše, přilehlé Sokolovské náměstí a okolní ulice totiž zaplavili trhovci, kejklíři, hudebníci, šermíři, rytíři a vojáci.

Přilákal je sem tradiční Liberecký jarmark, jehož návštěvníci se letos kromě nákupů u desítek stánků mohli oddávat sledování rytířského turnaje, obdivování šermířského umění nebo poslechu živé středověké hudby. A často nemuseli ani na samotné náměstí.

Ulicemi procházely kordony vojáků

„Dost jsem se divil, když proti mně ve Frýdlantské vypochodovala jakási Valdštejnova patrola s píkami,“ směje se pětašedesátiletý Josef Říha z Liberce. „Jarmark je hezké oživení, ještě se tam zajdu podívat,“ řekl.

Zatímco dospělí návštěvníci mohli u stánků upíjet medovinu nebo si pochutnat na rožněném seleti, děti se vyřádily u střelnice s kušemi nebo u kovářského krámku, kde si mohly i potěžkat kovářův perlík. Při pohledu na vystavené ručně kované svícny se tají dech, ale malé návštěvníky zajímá jedno – má tu i meče? „Ano, meč bych zvládl, ale z jiné oceli, než mám tady, a trvalo by to,“ říká kovář David Charvátek. Fascinující podívanou poskytla i veřejná poprava stětím.

Při turnaji skoro praskaly dřevce

Benešovo náměstí se vždy po dvou hodinách poněkud vylidnilo – to když obecenstvo odešlo do Kostelní ulice, kde probíhal nefalšovaný rytířský turnaj. Pětice šlechticů na koních, snažící se navzájem se srazit do prachu dřevci, je skutečně impozantní podívaná.

Kdo se přišel na jarmark zasmát, rovněž neodešel s prázdnou. Komediální výstupy na pódiu před radnicí například ukázaly, že španělský dobyvatel Cortés plul do Jižní Ameriky s mírovým posláním, které se ale jaksi zvrtlo. Hra ostravského Divadla bez střechy o sporu o hospodu pak rozesmála doslova celé náměstí. „Takovéhle trhy bych snesla třeba i každou neděli,“ říká Liberečanka Libuše Zahrádková. „Na náměstí přece kdysi bývaly jednou týdně, tak proč to neobnovit?“