Dalších 102 tisíc  návštěvníků přilákal nedaleký iQPark, který je určen menším dětem. „Celkem obě atrakce navštívilo 472 tisíc lidí," řekl Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti iQLandia (exLabyrint Bohemia), která obě centra vybudovala a provozuje.

Nečekaná návštěvnost

„Nečekali jsme tak velkou návštěvnost, očekávali jsme v iQLandii kolem dvou set tisíc návštěvníků za letošní rok a u iQParku jsme mysleli, že to klesne na nějakých padesát tisíc lidí, takže jsme u obou provozů příjemně překvapeni," uvedl Coufal. Příjmy ze vstupného podle něj pokryly provozní náklady obou center. „Rádi bychom návštěvnost na této úrovni udrželi," řekl. Do iQLandie přišlo denně v průměru přes třináct set lidí, v červenci dokonce v některých dnech návštěvnost dosáhla čtyř tisíc lidí. „V takovém případě už ale musíme omezovat vstup," dodal ředitel.

Turnikety iQLandie procházejí nejen tuzemští návštěvníci, láká i hosty ze zahraničí, zejména z nedalekého Německa a Polska. Díky vysoké návštěvnosti bude zřejmě za rok 2014 iQLandia nejnavštěvovanější turistickou atrakcí v Libereckém kraji. V roce 2013 zvítězila podle agentury pro cestovní ruch CzechTourism Zoologická zahrada v Liberci, kterou navštívilo 423.700 lidí. Přes 300.000 návštěvníků mělo předloni už jen liberecké Centrum Babylon jehož součástí je oblíbený akvapark.

Jsou čtyři

Liberecká iQLandia je jedním ze čtyř projektů svého druhu, které se v České republice za přispění evropských peněz vybudovaly. Další jsou v Plzni, Brně a Ostravě. V Liberci vědecký park vznikl za necelé dva roky v sousedství zábavního Centra Babylon. Stojí na místě zchátralé továrny Desta, kterou společnost iQLandia koupila za 25 milionů korun, přestavba a dostavba areálu stály desetkrát tolik. Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru je kolem 400 většinou interaktivních exponátů v deseti expozicích a také 3D planetárium pro 50 diváků ve střešní kopuli.

Dílny a laboratoře

Rozvoj iQLandie ale nekončí, do roku 2018 chtějí vybudovat dílnu a laboratoře. „Chceme postavit technologické centrum s CNC stroji, lasery a podobnou technikou," popsal záměr Coufal. Podobná centra plánují i parky v Plzni, Brně a Ostravě. Společně chtějí na projekt žádat dotace z evropských fondů. „Školy by pak nemusely investovat miliony do vlastního vybavení, ale k výuce by využily těchto center," uvedl Coufal. Náklady na to liberecké odhadl na 150 milionů korun.