Buď současného předsedu Senátu Parlamentu České republiky Přemysla Sobotku (ODS), nebo hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera (ČSSD) vyberou v pátek 22. října a v sobotu 23. října voliči na Liberecku jako svého zástupce do Senátu. Oba postoupili do druhého kola, Přemysl Sobotka s náskokem více než jedenácti procent hlasů.

„Voliči tak rozhodli. Věřím, že hlasy příznivců středopravicových stran se posunou směrem ke mně, a že se mi podaří i tentokrát zvítězit,“ podotkl Přemysl Sobotka, který je předsedou Senátu od prosince roku 2004. Do horní parlamentní komory se přitom dostal už v prvních volbách v roce 1996.

„Volby do Senátu rozhodnou také o tom, zda se podaří vládě nastartovat potřebné reformy. Teď před druhým kolem začínáme zase znovu, jako bychom v poločase utkání skončili výsledkem 0 : 0,“ podtrhl Přemysl Sobotka.

Sobotka získal v prvním kole senátních voleb celkem 36,97 procenta hlasů, Eichler obdržel 26,28 procenta. Třetí se ziskem 13,92 procenta hlasů skončil liberecký lékař Jan Marušiak.

„S výsledkem prvního kola jsem spokojený. Stal jsem se důstojným soupeřem Přemysla Sobotky. Beru hlasy od voličů jako ocenění mé dosavadní práce,“ zdůraznil hejtman Stanislav Eichler. „Začínáme nyní znovu od nuly. Určitě mám šanci svého soupeře porazit, jinak bych do tohoto souboje nešel,“ dodal.

Jak řekl Stanislav Eichler, nyní je ještě předčasné přemýšlet o tom, zda by opustil post hejtmana, pokud by se stal senátorem. „Variant se v takovém případě nabízí několik,“ uvedl hejtman.

Senátních voleb se zúčastnilo 42,86 procenta voličů, což je více než před šesti lety, kdy k urnám přišlo 30,97 procenta voličů. Tehdy Přemysl Sobotka porazil libereckého a krajského zastupitele Josefa Vondrušku, který kandidoval za KSČM.