„Pakliže nenastane nějaká výjimečná situace, tak v sobotu vyjede z Bedřichova na Jizerku rolba. V místech, kde to bude možné, budeme po dohodě s Lesy ČR upravovat stopy, například Knížecí a Jezdeckou cestu. Někde rolba projede na hladko, pouze s frézou,“ uvedla pro Deník Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s.

Jak ale upozornila, v žádném případě zatím nezačíná zimní sezona a Jizerská o.p.s. nabádá nadšené lyžaře k opatrnosti. „Vzhledem k tomu, že jsme v polovině října, v lesích ještě operují lesníci s těžkou technikou a ne všechny úseky budou sjízdné,“ varovala Milena Jelínková.

Skalní příznivci lyžování si ale možnost zajezdit si uprostřed října nenechají ujít. „Musíme toho využít. Je jasné, že tohle nevydrží, po víkendu už možná sníh nebude a může se objevit třeba až kolem Vánoc,“ řekl Deníku Martin Bielski z Liberce, který plánuje o víkendu vyjet za lyžováním právě do Bedřichova.

Areál v Bedřichově nabídne novinky

V Bedřichově čeká v letošní zimní sezoně lyžaře hned několik novinek. Pětikilometrová běžecká trať prošla v uplynulých měsících rozsáhlou rekonstrukcí. Došlo také k opravě mostů a cest na výjezdu ze stadionu, k úpravě zdejšího prostranství a k rekonstrukci přívodu nádrže Dolina a rozvodů pro zasněžování.

„Některé práce ještě nejsou u konce, ale naštěstí jsou v takové fázi, že současný spad sněhu je nezkomplikuje. Příští týden navíc očekáváme oteplení a tání, takže všechny práce by se měly bez problému dokončit,“ konstatovala ředitelka Jizerské o.p.s.

V Bedřichově už se také rozběhlo nové místo pro monitoring počtu lyžařů a už příští měsíc doputuje do Jizerských hor nový stroj na úpravu běžeckých tratí. „Jako organizace jsme na zimní sezonu připraveni, máme zajištěné lidi i techniku, ale zimní sezona ještě skutečně nezačíná. Mimo jiné chybí pod sněhem zmrzlý podklad pro strojovou úpravu tratí,“ uzavřela Milena Jelínková.

Možná ještě v říjnu zprovozní Severák

S tím, že o začátku zimní sezony zatím nemůže být řeč, souhlasí i Pavel Bažant ze společnosti Ski Bižu, která je největším provozovatelem lyžařských areálů v regionu.

„Sníh sice je, ale vzhledem ke kalamitě vyhlášené v Jablonci a vzhledem k tomu, že v tuto chvíli prakticky neexistují příjezdové cesty do areálů, zatím není možné začít zimní sezonu. Když sníh vydrží, bylo by příští víkend teoreticky možné rozjet Severák, ale vše se bude odvíjet od aktuálních klimatických podmínek a možností,“ uvedl pro Deník Pavel Bažant.

Co se týče letošních novinek v areálech provozovaných společností Ski Bižu, upozornil Pavel Bažant především na zlevnění jednodenního skipasu na Tanvaldském Špičáku z 510 na 480 korun. Na Severáku bude zase dokončený objekt, který poskytne zázemí pro výuku v rámci lyžařské školy pro děti. „Na základě spolupráce s městem Jablonec nad Nisou by k nám měly jezdit děti z mateřských škol z celého Jablonce,“ poznamenal Pavel Bažant.