„Bude to náročná a drahá operace, která bude navíc závislá na počasí. V republice není moc firem, které by takový přesun mohly zajistit. Podali jsme nabídky a jedné z nich se náš motiv zamlouvá a nyní posuzuje naši prezentaci,“ řekla Deníku Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s., která spravuje lyžařské trati v Bedřichově. Hlavními iniciátory vzniku památníku jsou právě Jizerská o.p.s., obec Bedřichov a Ski klub Jizerská padesátka. Všichni vyjmenovaní se na něm také budou finančně podílet.

Připomínka osudu

Památník má návštěvníkům bedřichovského areálu připomenout tragické osudy členů Expedice Peru, které 31. května roku 1970 pohřbila kamenná lavina pod peruánskou horou Huascarán. Tato událost má přímou spojitost s lyžováním v regionu, protože členové expedice se shodou okolností účastnili prvních ročníků tehdy začínajícího závodu Jizerská padesátka.

A právě jejich osud změnil jak tento závod, tak lyžování v Jizerských horách. Podle Mileny Jelínkové dá památník Jizerské padesátce další rozměr. O památníku se mluvilo dlouhá léta, až letos se ale věci pohnuly natolik, že vznikla pracovní skupina, která má jeho vznik na starosti. A stále je reálné, že by mohl stát v Bedřichově ještě do konce letošního roku.

Občané mohou přispět

Lidé mohou na vznik památníku přispívat finančními dary. Do dneška sponzoři přispěli bezmála 30 tisíci korunami. Na vznik památníku ale bude potřeba alespoň 300 tisíc. „Stále věříme, že přijdou i větší sponzoři s vyššími částkami,“ poznamenala Milena Jelínková. Podle starosty Petra Šmause počítá obec Bedřichov s dofinancováním.