Jeho předvolební speciál z Libereckého kraje se vysílal na ČT 24. Nouze o prudké výpady a ostré špílce přesto nebyla. Ještě den před premiérou se nevědělo, čí zadnice do křesel vyhrazeným politickým stranám zasednou. Rozhodnout o tom měl totiž průzkum mezi rozhodnutými voliči, který si Česká televize sama nechala udělat od agentur SC&C a STEM/MARK.

Tak nějak se předpokládalo, že ODS a ČSSD se v průzkumu umístí, překvapila desetiprocentní podpora Změny pro Liberecký kraj i pouze dvouprocentní odstup komunistů od vládnoucí ČSSD. Naopak Starostové pro Liberecký kraj se se svými 11% mohou cítit průzkumem poškozeni, neboť v nadcházejících volbách nejdou ve spolupráci s TOP 09, tu však průzkum uváděl trošku mylně jako TOP 09 + Starostové, což je vládní koalice.

Ještěd není téma

Lídři šesti nejsilnějších stran, ve složení Lenka Kadlecová (ČSSD), Eva Bartoňová (ODS), Stanislav Mackovík (KSČM), Jiří Kočandrle (TOP 09), Martin Půta (Starostové pro LK) a Jan Korytář (Změna pro LK) měli hodinu a půl na to, aby okomentovali zásadní témata, jimiž Liberecký kraj žije. Bohužel, hned první z nastolených otázek, totiž Ještěd, jasně ukázal, že dramaturgii pořadu tvořil nejspíš někdo z Prahy.

Dilema, jestli za 400 milionů horský hotel s vysílačem koupit či nekoupit, není příliš aktuálním tématem – alespoň vzhledem k prázdnosti krajské pokladny. Pravdu si to přiznat měla jen Lenka Kadlecová, když na rovinu řekla, že dnes už to není tématem voleb. Toho ihned využili ostatní kandidáti, kteří upozornili, že Ještěd je dominanta kraje a neměl by tudíž chátrat. Eva Bartoňová použila příměr k Eiffelovce, kterou by také Francouzi nenechali spadnout, za což ji Jan Korytář ihned usadil připomínkou, že Ještěd byl nešťastně privatizován v době, kdy vládla ODS, tedy strana, jejíž barvy Bartoňová hájí.

Tu Korytářova výtka tak vyvedla z míry, že nedokázala reagovat a i na dotaz moderátora přiznala, že neumí odpovědět. Alespoň zářivý úsměv si uchovala po zbytek pořadu.

Za práci odměna

Ani nastolení otázky optimalizace školství, která je na rozdíl od Ještědu zatraceně aktuální, nepřinesla konkrétní odpovědi. Jen samé neurčité  řeči o tom, že optimalizace (rozuměj rušení/slučování škol) je nutná, ale je to citlivé téma a proto nelze jednoduše říct, jak se to udělá.

O něco zajímavější bylo Moravcovo připomenutí skandálu s vyplácením odměn v dozorčí radě liberecké nemocnice. Minimálně sociálnědemokratičtí politici doma v křeslech u televize asi pěkně zalapali po dechu, když jejich nová kandidátka na hejtmanku Lenka Kadlecová připustila, že být v křesle ona, sporné odměny by vyplaceny nebyly. Pak si ale asi uvědomila, že titíž lidé, které právě hodila přes palubu, s ní sdílejí kandidátku a proto trochu nešťastně řadila zpátečku. „Málokde zaznívá, že za práci následuje odměna…," snažila se trochu hájit vyplácení třicetitisícových odměn, které jsou podle policie i dalších politiků nezákonné. Poprvé se v tu chvíli ozval ze sálu smích.

Potlesk si naopak vysloužil Martin Půta, když odvážně konstatoval, že došlo k porušení zákona a že nějaké právní posudky,  které si posléze sám kraj objednal a jejichž autory nikdo nezná, na tom nic nezmění.
Roli baviče spolehlivě plnil lídr TOP 09 Jiří Kočandrle. Často se v odpovědích obracel na své oponenty, sám jim kladl otázky, rozšafně si utíral zpocené čelo a citoval z jakýchsi zákonů, které lidé těžko znají. Přitom zaujal „sumo" posez, snad aby budil dostatečný respekt.
Komunista Stanislav Mackovík se jako jediný zastával Lenky Kadlecové, to se ale není čemu divit. Jde patrně o jediného jejich potenciálního koaličního partnera.
Černého Petra si vylosoval Jan Korytář. Moderátor Václav Moravec mu jen výjimečně dával slovo a když už mu jej udělil, zase mu do řeči skákal. Korytář tak ze sebe stačil stěží vysoukat, že cílem Změny pro LK je odstavit od moci ODS a ČSSD.

Politická korupce

Závěru pořadu už korunovala trapnost, to když evidentně ČT najatý komparz neuměl v dotazu  správně vyslovit jméno Miloše Tity, uvolněného zastupitele za KSČM, který se poté, co byl sesazen z místa starosty Ralska,  kvapem objevil v čele dopravního výboru s padesátitisícovým platem. Podle kritiků jde o korupci ze strany ČSSD, která potřebuje, aby s ní komunisté hlasovali. Lenka Kadlecová neměla o případu ani páru a nedokázala reagovat. Závěr diskuse obstaral Martin Půta, když připomněl, že maličký Liberecký kraj nepotřebuje placené předsedy výborů.

Jestli jsme se tedy po skončení Otázek Václava Moravce něco dozvěděli, tak to, že stávající koaliční partneři se nepodrazí a že opozice je chce smést. Nic, co bychom už nevěděli.

Jak hodnotíte své vystoupení v Otázkách Václava Moravce?

Jan Korytář: Snažil jsem se více odhalit skrytou tvář krajské politiky, jestli se mi to podařilo, nevím. Myslím, že si velká část občanů stále dostatečně neuvědomuje, že krajský rozpočet jsou i jejich peníze a že když se jich ročně jen v našem kraji ztratí řádově stovky milionů v předražených veřejných zakázkách, že pak tyto peníze nutně chybí jinde. Je to promyšlený systém vytvořený a společně skrytě provozovaný politiky ODS a ČSSD, slova paní Bartoňové z ODS i paní Kadlecové z ČSSD byla jen mlhovina pro voliče, reálná politika funguje jinak.

Stanislav Mackovík: Je škoda, že s ohledem na vyčerpání časového limitu nebyl prostor na další důležitá témata. Především ta, která se dotýkají všech občanů v Libereckém kraji  – bezpečnost, zdravotnictví a zaměstnanost. Nepřekvapil mě však účelový populismus Změny pro Liberecký kraj a sebestřednost ODS, TOP 09 a Starostů, kteří sice hlásají zásadovost při nakládání s veřejnými rozpočty a přitom drží silou vůle u moci jednu z nejzkorumpovanějších vlád v historii ČR.
Eva Bartoňová: Pohybuji se 8 let mimo regionální politiku a míra jednotlivostí v té diskusi mě trošku zaskočila. Ne všechny kauzy jsou mi známé. Bylo ovšem krásně vidět, jak KSČM podporuje ČSSD.

Martin Půta: Jsem rád, že jsme voličům mohli představit svůj pohled na některé problémy Libereckého kraje. Na diskusi o všech problémech kraje by ale bylo o mnoho víc času. Věřím, že se po volbách změní poměry v krajském zastupitelstvu a o problémech lidí, kteří tady žijí se v něm bude skutečně diskutovat a budeme společně hledat ta nejlepší řešení. Pro mě osobně byla účast v OVM velkou výzvou a životní zkušeností.

Lenka Kadlecová: Byla to moje televizní premiéra, takže velká tréma a jakékoliv hodnocení je nutně subjektivní. Řečeno s Jarkem Nohavicou – Mohlo to být lepší, nebylo to špatné. Doufám však, že se mi alespoň částečně podařilo prezentovat program a současný postoj sociální demokracie pro Liberecký kraj.
Vyjádření J. Kočandrleho se nám nepodařilo získat.