„Zastávky městské hromadné dopravy nabídnou již od neděle cestujícím v Liberci větší komfort a rekonstruovaná tramvajová trať pak méně hlučné a bezpečnější cestování," potvrzuje mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) Martina Poršová.

Autobusy se rozjedou v režimu prázdninového jízdního řádu po svých původních trasách v neděli 29. července od 4 hodin ráno. „K obnovení tramvajového provozu ovšem dojde v předstihu, a to v sobotu mezi osmou a devátou hodinou večerní," podotýká Poršová.
Oprava tramvajové trati na Šaldově náměstí trvala nepřetržitě čtyři týdny. Práce byly zkráceny na nejkratší možný termín z hlediska technologických postupů. Při opravě například dělníci odstranili nestabilní vrstvy, které byly poškozené při přeložce tramvajové tratě v roce 1989.

Na cestující čeká po opravě na „Šalďáku" i jedna novinka. „O aktuálních odjezdech spojů MHD v reálném čase a dalších dopravních zprávách bude informovat nová světelná tabule. Stejné zařízení se objeví po 14 dnech zkušebního provozu také v opačném směru. V zastávce je zároveň nově umístěn prodejní automat jízdenek," doplnila mluvčí.

Oprava kolejiště přinesla komplikace i cestujícím meziměstských spojů. Odjezdy autobusů byly posunuté a zastávky také jinak rozmístěné. Už tuto sobotu se však má vše vrátit do původního stavu.

Uzavírka Šaldova náměstí přinesla lidem spoustu komplikací. Chaos pak vyvolala i třeba mezi turisty.

„Z pohledu obyvatele Liberce je mi jasné, že oprava tohoto prostoru už byla nutná a bez uzavření se neobejde. Ovšem z pohledu turisty přinesla uzavírka velký problém. Turista přijede do Liberce a hlavní komunikační uzel je uzavřen. Navigace a značení objízdných tras k hlavním atrakcím je nedostatečné," okomentovala situaci v centru Liberce například náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Lidie Vajnerová a doplnila: „Turista bloudí, zbytečně ztrácí čas a nadává. Přitom by stačilo málo – jasně označit objízdné trasy, nikoliv pouze přeškrtnutím stávajícího značení či značkou, co je uzavřeno, ale instalovat jednoduché šipky s nápisy ZOO, Centrum, Ještěd atd. To není nic složitého a v rozpočtu stavby se jedná skutečně o zanedbatelnou položku," dodala Vajnerová. (hš)