„Zhotovitel nestihl dokončit práce v termínu, práce jdou hrozně pomalu,“ potvrdil vedoucí majetkového odboru na libereckém magistrátu David Novotný. Důvodem je skalní podloží, které je nutné odfrézovat. Na místě proto operuje bagr s frézovací nástavbou. Od křižovatky s ulicí U Potůčku se ale zatím dělníci dostali jen ke Kauflandu. Práce se mají zastavit až u křižovatky s Mosteckou ulicí.

V úseku se koná takzvaná sdružená investice; opravuje se vodovod, plynovod a kanalizace, pak přijdou na řadu i povrchy nebo oprava chodníků. Od půlky loňského května byla ulice uzavřená kompletně, nyní je průjezdná jedním pruhem a dopravu tam řídí semafory.

Kromě řidičů, na které při cestě po „Horákovce“ čeká zpoždění, se uzavírka dotýká i podnikatelů. „Spousta lidí, kteří si potřebují koupit něco jen rychle, se sem vůbec nevydá, protože stráví patnáct minut na světlech. Tržby nám to zhoršilo asi o dvacet procent,“ popsal vedoucí prodejny s rybářskými potřebami Jan Hubka. Podobné zkušenosti mají podle něj i další obchodníci v lokalitě.

„Platíme nájem, který odpovídá tomu, že sídlíme na hlavní třídě. Jenže už dlouho to není hlavní třída, ale staveniště,“ vadí Hubkovi, podle kterého ani není rozumně vyřešen přístup do prodejny. „Na semafory při výjezdu z prodejny nevidím. Musím sledovat, v jakém směru zrovna auta projíždějí, abych se za ně mohl zařadit. Je to nepříjemné,“ podotkl. „Nejhorší na tom je, že se tu pracuje jen občas. Například dnes je běžný pracovní den, ale vůbec se tu nepracuje,“ upozornil Hubka.

ČEKAJÍ NA OBLEVU

To, že aktuálně práce na „Horákovce“ stojí, potvrdil i David Novotný. „Mrzlo a nasněžilo. Práce ale budou pokračovat i v zimě, jakmile opadne sníh,“ popsal Novotný. Nový dodatek smlouvy stanovil nejzazší termín pro dokončení na 30. června.

Ulice se přitom v různých úsecích opravuje už několikátým rokem. V minulých letech tu vznikly dvě nové světelné křižovatky, po dokončení prací by na trase z Rochlice do centra měla fungovat takzvaná „zelená vlna“.

V dalších letech by si měli podnikatelé i řidiči oddechnout. Další práce už v plánu nejsou. „Ředitelství silnic a dálnic plánuje na příští rok opravu mostu na městském průtahu, předpokládáme, že pak bude ulice Milady Horákové objízdnou trasou,“ uzavřel Novotný.