Na termín 30. listopadu se upírala pozornost řidičů, kteří využívají libereckou dopravní tepnu, třídu Dr. Milady Horákové. Právě posledního listopadu měla totiž původně skončit pětiměsíční rekonstrukce části této ulice. Jenže ani začátkem prosince se auta na „Horákovku" nevrátí.

Harmonogram stavby a tím i termín dokončení se totiž během stavby změnil. „Nejzazší termín pro dokončení je 16. prosince, možná to bude i o nějaký den dřív," uvedl náměstek libereckého primátora Tomáš Kysela.

Že se oprava protáhne, bylo prý jasné už na přelomu srpna a září. „Objevily se tam technické problémy s kanalizací. Nerevidovala se tak jen páteřní kanalizace, ale i přípojky k bytovým domům. Vznikly tím vícenáklady i vícepráce," vysvětlil Kysela.

Protože však šlo o technické závady, nebude město po zhotoviteli požadovat žádné sankce.

ZA OSMNÁCT MILIONŮ

Ulice Dr. Milady Horákové je od začátku července zcela uzavřena mezi teplárnou a křižovatkou s Hradební ulicí. Řidiči nemohou odbočit ani do ulice Melantrichova, neprůjezdná je tak jedna z hlavních příjezdových cest na největší liberecké sídliště Rochlice.

Uzavírka ovlivnila i trasy autobusů městské dopravy, spoje do Rochlice rozkopanou křižovatkou projíždějí po náhradním tělese, spoje do Doubí musí ulici objíždět kolem Babylonu a Nákladní ulicí. „Autobusy se na své původní trasy vrátí 17. prosince ve 4:00," avizuje na svých webových stránkách liberecký dopravní podnik.

Důvodem dlouhé uzavírky je kompletní rekonstrukce ulice, která město vyjde na osmnáct milionů korun. V ulici se současně opravuje vodovod, kanalizace, plynovod, ale také veřejné osvětlení nebo chodníky. Na křižovatce s ulicí Melantrichovou mají vyrůst semafory.

ASFALT AŽ V PROSINCI

Do ukončení stavby zbývá ještě více než měsíc a ulice je zatím stále rozkopaná. První vrstva asfaltu se podle Tomáše Kysely bude pokládat poslední týden v listopadu, druhá vrstva první týden v prosinci. „Klimatické podmínky nás mohou překvapit, ale povrchy se dnes dají pokládat i za horšího počasí," uvedl náměstek.

Třicátého listopadu měla skončit i další dlouhodobá liberecká uzavírka, ta v Londýnské ulici v Růžodole. Oprava tamního mostu přes Nisu ale na rozdíl od „Horákovky" skončí o dva týdny dříve.