Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už rok žijeme na staveništi, stěžují si lidé z Wolkeráku

Liberec – Wolkerova a Sosnová ulice. Dlouho patřily mezi nejlepší adresu v Liberci. Jenže už rok to neplatí. Wolkerák, legendární panelový dům Jaromíra Vacka z libereckého Stavoprojektu totiž už rok rekonstruují. Poměrně banální oprava lodžií a zdiva se protáhla na dvojnásobek a lidem zde dochází trpělivost, že dům je stále nehotový a okolí připomíná staveniště.

15.5.2012
SDÍLEJ:

Desetipodlažní bytový dům Wolkerák v Lidových sadech patří díky svému originálnímu půdorysu a kónickému tvaru k nejcitlivěji navrženým a do krajiny usazeným panelovým domům.Foto: Zuzana Koňasová ( liberec-reichenberg.net)

„Oprava měla skončit loni v zimě a dům je pořád ve stejném stavu, v jakém ho dělníci na zimu opustili. Nedodělaný! Nic se tu neděje, na stavbě se pohybuje pár lidí, stavební crkot si představuji úplně jinak," posteskla si Jarmila Blažková, jedna z obyvatelek domu.

Podobně hovoří i Tereza Dědková, která v domě bydlí teprve 3 měsíce, ale práce jí připadají zdlouhavé. „Vůbec to nebere konce. Alespoň že balkony můžeme používat," podotkla.

Podle Společenství vlastníků Sosnová, které je investorem stavby, za zdržení oprav může stavební firma Brex, která rekonstrukci provádí.

„Za problémy na stavbě je zodpovědný dodavatel a na jeho vrub jde celé zpoždění. Brex stavbu ve slíbeném termínu neodevzdal. Na druhou stanu ale nejde o žádnou katastrofu, dům je před dokončením," řekl Deníku jednatel společenství Jiří Hakulín.

Stavebníci ovšem s touto interpretací nesouhlasí. Zpoždění sice přiznávají, ale vinu za něj dávají právě investorovi, který je nedostatečně informoval o technických úskalích, s nimiž se museli vypořádat.

„Projekt, který investor předložil, byl neúplný. Mlčel například o tom, že na všech lodžiích je jedna vrstva betonu, zatímco tam byly dvě vrstvy. To prodloužilo bourací práce na dvojnásobek a způsobilo zpoždění," vysvětlil stavbyvedoucí František Herynek.

Další měsíc prý čekali na vyjádření investora, který dělal mrtvého brouka. Jak Herynek doplnil, betonovat firma přes zimu nemohla a pokládat nové povrchy nešlo ani v uplynulých dnech, kdy byla zima. „Potřebujeme alespoň průměrných 15 stupňů nad nulou, což v poslední týden nebylo. Betonovat budeme asi až v tomto týdnu," potvrdil.

Naštvanosti lidí si prý již také povšiml. Rozhodně ale odmítá, že by za to mohl Brex. „Kdyby investor s lidmi více mluvil a o všem je informoval, nemuseli by si stěžovat do novin," podotkl Herynek.

Dům s 283 byty v Lidových sadech, nazývaný právě podle blízké Wolkerovy ulice „Wolkerák", prochází rekonstrukcí již od července roku 2011. Dům Jaromíra Vacka a statika Václava Vody patří mezi nejúspěšnější projekty tohoto typu. „Kvalitou bydlení dům dosahoval úrovně moderní skandinávské bytové architektury, která byla Vackovi velice blízká," píše o Wolkeráku web Liberec : Reichenberg, který populárně – naučnou cestou mapuje architekturu v Liberci a okolí.

Autor: Tomáš Lánský

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Budova Uranu v Liberci.

Uran čeká rozsáhlý průzkum. Ukáže, kolik rekonstrukce může stát

Pivo. Ilustrační foto.

Vratislavický pivovar bodovalv soutěži se Svatopavelským

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Liberec - Družstvo Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci sehrálo v Praze úvodní kolo 1. celostátní ligy smíšených družstev s TJ Astra ZM Praha A a TJ Sokol Křemže.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení