„Oprava měla skončit loni v zimě a dům je pořád ve stejném stavu, v jakém ho dělníci na zimu opustili. Nedodělaný! Nic se tu neděje, na stavbě se pohybuje pár lidí, stavební crkot si představuji úplně jinak," posteskla si Jarmila Blažková, jedna z obyvatelek domu.

Podobně hovoří i Tereza Dědková, která v domě bydlí teprve 3 měsíce, ale práce jí připadají zdlouhavé. „Vůbec to nebere konce. Alespoň že balkony můžeme používat," podotkla.

Podle Společenství vlastníků Sosnová, které je investorem stavby, za zdržení oprav může stavební firma Brex, která rekonstrukci provádí.

„Za problémy na stavbě je zodpovědný dodavatel a na jeho vrub jde celé zpoždění. Brex stavbu ve slíbeném termínu neodevzdal. Na druhou stanu ale nejde o žádnou katastrofu, dům je před dokončením," řekl Deníku jednatel společenství Jiří Hakulín.

Stavebníci ovšem s touto interpretací nesouhlasí. Zpoždění sice přiznávají, ale vinu za něj dávají právě investorovi, který je nedostatečně informoval o technických úskalích, s nimiž se museli vypořádat.

„Projekt, který investor předložil, byl neúplný. Mlčel například o tom, že na všech lodžiích je jedna vrstva betonu, zatímco tam byly dvě vrstvy. To prodloužilo bourací práce na dvojnásobek a způsobilo zpoždění," vysvětlil stavbyvedoucí František Herynek.

Další měsíc prý čekali na vyjádření investora, který dělal mrtvého brouka. Jak Herynek doplnil, betonovat firma přes zimu nemohla a pokládat nové povrchy nešlo ani v uplynulých dnech, kdy byla zima. „Potřebujeme alespoň průměrných 15 stupňů nad nulou, což v poslední týden nebylo. Betonovat budeme asi až v tomto týdnu," potvrdil.

Naštvanosti lidí si prý již také povšiml. Rozhodně ale odmítá, že by za to mohl Brex. „Kdyby investor s lidmi více mluvil a o všem je informoval, nemuseli by si stěžovat do novin," podotkl Herynek.

Dům s 283 byty v Lidových sadech, nazývaný právě podle blízké Wolkerovy ulice „Wolkerák", prochází rekonstrukcí již od července roku 2011. Dům Jaromíra Vacka a statika Václava Vody patří mezi nejúspěšnější projekty tohoto typu. „Kvalitou bydlení dům dosahoval úrovně moderní skandinávské bytové architektury, která byla Vackovi velice blízká," píše o Wolkeráku web Liberec : Reichenberg, který populárně – naučnou cestou mapuje architekturu v Liberci a okolí.