Proto ředitel HZS LK Roman Hlinovský objíždí nyní starosty a poslance za Liberecký kraj a žádá je o podporu novely zákona. Pokud by ji schválila vláda, pak by se například do financování zásahů zapojily i pojišťovny. Právě těm hasiči šetří při likvidaci požárů nemálo peněz, jež by jinak pojišťovny musely za škodné události vyplatit.

Ještě letos opustí řady hasičů v Libereckém kraji čtrnáct lidí, zejména úředníků. Pokud by ale platila úsporná opatření i pro další období, hrozí, že dojde ke zrušení pobočných stanic, mezi které patří na Liberecku Raspenava, a také k prodloužení dojezdového času hasičů k zásahům.

„Je velký rozdíl v tom, jestli hasiči zlikvidují oheň už na sporáku, anebo jestli jednotka dorazí až za hodinu, kdy může být v plamenech třeba celý byt. Rychlým zásahem hasiči a záchranáři uchrání majetek, ale i zdraví lidí," podotkl ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský.

Rozpočet byl pro profesionální hasiče celé republiky vloni zkrácen o 1,8 miliardy korun, letos je o dalších 100 milionů nižší. V následujících dvou letech by se měl ztenčit ještě o 1,4 miliardy korun.

„Integrovaný systém máme na špičkové úrovni. Nyní garantujeme výjezd do dvou minut od nahlášení požáru. Pokud by se nový vládní dokument podařilo prosadit, došlo by také například ke zpoplatnění některých našich služeb a výkonů, třeba přistavení žebříku," upřesnila mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Jestliže se ale nepodaří pohnout vládou a poslaneckou sněmovnou k navrhované změně, naplní se brzy katastrofický scénář. Ten by už měl dopady i na majetek a zdraví obyvatel. „Ředitel Roman Hlinovský o hrozbě informoval také primátorku Liberce Martinu Rosenbergovou. Nebyla to jejich první schůzka," řekla Zdenka Štrauchová. „Paní primátorka mu přislíbila pomoc," doplnila. Podle krajské mluvčí by nepomohlo ani posílení pozice dobrovolných hasičů. Ti jsou sice oporou profesionálů, ale nemohou je z mnoha důvodů nahradit. Navíc mají svá zaměstnání.