Ovšem největší atrakce včerejšího Dne páry v teplárně měla jednu nevýhodu, řidič parního válce se mohl lehce ušpinit. Proto na něj nemohl sednout nikdo, kdo by si nepůjčil modrý pracovní plášť. „Jde to ztuha, ale je to zážitek,“ svěřil se včera odpoledne jeden z návštěvníků.

Lidí dohromady přilákal Den páry kolem pěti stovek, což je asi tolik jako vloni. „Den otevřených dveří jsme letos poprvé zasvětili století páry. Návštěvníky čekal nejen parní válec a asi hodinová prohlídka teplárny s odborným výkladem, ale také modely parních strojů, soutěže a ukázka práce termokamery. Chtěli jsme návštěvníkům představit, jak se teplo vyrábí,“ prozradil mluvčí teplárny Lukáš Jankovský. Lidé se seznámili i s tím, jak měří teplo, unikající z panelových domů, termokamera. Na památku si mohli odnést vlastní termoportrét.

„Pracoval jsem celý život v energetice. Proto jsme s manželkou a vnoučkem přijeli. Jsem tu poprvé. Prohlídka teplárny se mi líbila, rozšířila nám obzory. Ale nejvíc nás zaujal parní válec,“ řekl Stanislav Poplužník, který dorazil se svou rodinou na Den páry do Liberce až ze Světlé pod Ještědem.