„Jde hlavně o rozdělení dětí do čtyř takzvaných rodinných buněk,“ popsala ředitelka Sluníčka Anna Vereščáková. „Místnost pro utajené porody bude samozřejmě fungovat dál.“ Toto zařízení, jediné svého druhu v celém Libereckém kraji, umožňuje rodičkám přivést své dítě na svět mimo domácí prostředí přímo v budově kojeneckého ústavu, doslova v utajení.

„Využívají toho i matky, které jsou přesvědčeny, že po porodu si dítě nenechají,“ popsala Anna Vereščáková. „Mohou zde zůstat až měsíc před plánovaným porodem. Do nemocnice je odveze sanita a novorozenec pak přechází do péče našeho centra. Matka samozřejmě může kdykoliv změnit názor,“ vysvětlila.

Nová budova centra sloužila dříve mateřské školce. Rekonstrukce budovy, na kterou město přispělo částkou téměř 46 milionů korun, začala na konci roku 2009 a poslední kontrola zde proběhla letos v říjnu. „Dvě budovy, které centrum Sluníčko využívalo doposud, již nesplňovaly nároky na zázemí co nejpodobnější rodině,“ popsal tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Závěrečná kolaudace nového kojeneckého ústavu proběhne 18. listopadu. „Modlíme se, aby úřady vše odsouhlasily a my se tak mohli hned další týden stěhovat,“ řekla Anna Vereščáková. „Na stěhování dětí nám magistrát zapůjčí vhodné auto,“ doplnila.

ČÍSLO DNE: 46
Tolik milionů korun stála město Liberec oprava staré mateřské školky v Pekárkově ulici. Přesídlí tam kojenecký ústav.

„V rámci kompletní rekonstrukce dostala budova dva nové výtahy, vyměnili jsme okna a dveře, vybudovali nové příčky, inženýrské sítě, kompletní výměnou prošla střecha a fasáda a také jsme rozšířili zahradu,“ řekla náměstkyně libereckého primátora pro sociální věci Naďa Jozífková. „Hotové jsou i pavilony, ve kterých jsou zřízeny rodinné buňky, kojenecké oddělení, jednotka pro handicapované děti a děti sondované, vyžadující stálou péči, zázemí pro personál a vedení, kuchyň, prádelna a žehlírna,“ dodala.

Centrum Sluníčko, které v současnosti jako jedno z pouhých čtyř v republice provozuje město, chtělo městské zastupitelstvo v minulosti převést pod správu kraje a tím ušetřit miliony. „Pokud by se tento plán vydařil, Liberec by platil náklady jen na své obyvatele a ostatní obce v kraji také za svoje,“ popsal mluvčí Martin Korych.

Vše záleží na novém zastupitelstvu

„Konkrétních věcí, jako například adopcí, by se tento krok ale v žádném případě nedotkl,“ doplnil. V současnosti podle něj záleží především na tom, jak se k celé záležitosti postaví nově zvolené liberecké zastupitelstvo. Jisté ovšem je, že nová budova poskytne liberecké drobotině prvotřídní zázemí a odpovídající péči.