Ve svém bytě 2+1 nejprve vyměnili ty žárovky, které mají po většinu dne rozsvícené nejdelší dobu. Místo nich si namontovali úsporné.

„V obchodech je k dostání hodně druhů. Jsem elektrikář, a mám co dělat, abych se v nich sám vyznal,“ říká Mirek Šimáček. „Úsporné žárovky kupujeme zásadně bílé, vydávají lepší světlo. Od té doby, co je používáme, platíme za elektřinu měsíčně až zhruba o sto padesát korun míň, než dřív,“ dodává.

Samozřejmostí pak je pro rodinu také třeba to, že ve sprše mají na baterii namontovaný spořič vody, takzvaný perlátor. Voda potom nestříká pod tak velkým tlakem, a tudíž klesá i její spotřeba.

Podle rodiny se dá hodně vody ušetřit i při splachování na toaletě. Jen je nutné, aby všichni členové domácnosti dodržovali oba stupně splachování.

„Pokoušíme se ušetřit i za vytápění bytu, ale tohle nám zrovna moc nejde. Topíme totiž plynem, který je drahý, a navíc bydlíme ve starším cihlovém domě, samozřejmě nezatepleném. I když se snažíme udržovat teplo v bytě jen kolem 20 stupňů Celsia, topit musíme skoro pořád. Plyn nás stojí kolem tisícovky měsíčně,“ podotýká muž.

Kdyby na to Šimáčkovi měli dost peněz, postaví si v bytě krb a budou průduchami z něj vytápět minimálně jednu místnost. Podle rodiny totiž krb představuje dnes nejlevnější způsob vytápění. „Vloni jsme si museli pořídit novou ledničku. Nejenže jsme hledali tu nejlevnější, ale vybírali jsme ledničku se spotřebou A+,“ dodává.