„Samozřejmě máme radost, je to dovršení dvacetiletého úsilí. Slavnostní otevření plánujeme na začátek sezóny. Rádi bychom uskutečnili něco s Luďkem Vele, který o znovuotevření kaple dlouhá léta usiloval a pomáhal například pořádáním benefičních koncertů,“ řekl Deníku k významné události v historii státního hradu a zámku místní kastelán Jan Sedlák.

K úplnému dokončení kaple podle něj zbývají už pouze drobnosti včetně například zavedení elektriky. V kapli tedy zatím panuje typické hradní přítmí dodávající jedinečnou atmosféru.

Tu si budou moci vychutnat návštěvníci, kteří na hrad zavítají v sobotu 12. prosince, kdy se zde konají Grabštejnské Vánoce. V tento den bude kaple volně otevřená a k vidění tu bude výstava betlémů.

Památkáři ještě přemýšlejí, zda do kaple navrátí varhany

„Dřív jim tam bylo hodně vlhko, během restaurování jsme je dali do jiné místnosti a tam ji bylo podstatně lépe. Takže řešíme, zda je vrátit nebo nechat na současném místě,“ vysvětlil Sedlák.

Kaple se začala opravovat na začátku 90. let formou různých občanských iniciativ a později díky penězům z Programu záchrany architektonického dědictví.

Poslední etapa oprav odstartovala na přelomu tisíciletí. Restaurátoři v posledních letech při pracích na malbách používali počítač s infračervenou kamerou. Díky tomu se mohli podívat pod jednotlivé nekvalitní přemalby, pod kterým se unikátní malby ukrývaly.

„Špatné přemalby jsme museli odstranit,“ podotkl Sedlák. Opravování hradu je však podle jeho názoru nikdy nekončící souboj proti neúprosnému času.

„Prostě není v našich silách všechno zachránit. Můžeme jen zpomalovat proces chátrání. Všechny přírodní živly totiž působí proti nám, nejvíc pochopitelně vzduch a voda,“ vysvětlil Jan Sedlák a jedním dechem dodal: „Naštěstí jsme měli v poslední době k dispozici poměrně dost peněz, takže jsme mohli zpomalovat razantněji. Nad časem ale vyhrát neumíme.“