Nový přístroj je bezpečnější a výrazně přispěje k vyšší efektivitě léčby nádorů a močových kamenů. „Holmiový laser je využíván především k léčbě pacientů s močovými kaménky, ale navíc umožňuje ošetření, bez nutnosti otevřené operace, některých nemocných se slizničními nádory močových cest, takzvanými papilokarcinomy,“ vysvětlila tisková mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Bednárková.

Podle primáře liberecké urologie Jana Mečla je laser oproti doposud užívaným technikám drcení kaménků v lidském těle výrazně účinnější a bezpečnější. „Díky laseru budeme moci provádět i některé náročné zákroky, na které jsme museli pacienty odesílat do Prahy,“ upozornil Mečl.

Liberečtí lékaři mohou pomocí laseru léčit i další onemocnění, například zúženiny močových cest. Špičkovou technologii mohou u vhodných pacientů využít také k operacím na prostatě a ke zničení malých nádorů v ledvinách.

„Nový urologický laser je jediným tohoto typu v kraji, a proto léčbu u nás mohou podstoupit i nemocní z dalších okresů. Naše oddělení rozvíjí spolupráci se všemi urology v kraji, proto se pacienti mohou s důvěrou obracet na své ošetřující lékaře, kteří rozhodnou u nejvhodnějším způsobu léčby,“ řekl Jan Mečl.

Podle něj úroveň urologie v Libereckém kraji stoupá. Většinu urologických nemocí tak jsou schopni vyléčit lékaři v České Lípě a Jablonci nad Nisou. Liberecká nemocnice se tak bude soustředit především na závažná nádorová onemocnění.

„Močové kaménky řešíme na urologickém oddělení minimálně invazívnimi metodami bez nutnosti provedení chirurgického řezu již více než 20 let. Nový laser byl poslední důležitý přístroj, který jsme potřebovali, abychom zvýšili efektivitu našich postupů,“ uzavřel primář.

Operační výkon provedený laserem bude hradit Všeobecná zdravotní pojišťovna. „V konečném důsledku bude léčba díky použití moderní technologie levnější, protože se zkrátí doba hospitalizace a celkové pracovní neschopnosti,“ dodala Alexandra Bednárková.