Opuštěná zdravotnická zařízení s pohnutou minulostí, industriální budovy, ve kterých už dávno utichl rachot strojů či podzemní chodby připomínající labyrint, v jehož srdci se skrývá mýtický Minotaurus. Taková místa na západě Evropy má v plánu navštívit tříčlenná expedice, která vyrazí Felicií na přibližně desetidenní cestu z Liberce. Výsledkem bude film i výstava obrazů.

Všichni tři členové mají zkušenosti s prozkoumáváním opuštěných míst, ať už přímo v Čechách či v zahraničí. Jeden z nich, devětadvacetiletý Michal Svoboda z Liberce, se nedávno vrátil z urbexového putování po Maďarku, kde byl se svým kolegou a libereckým rodákem Hansem See a skupinou Urbex.Aktiv. Jednou z prvních navštívených lokací byla opuštěná elektrárna, která představuje dokonalou schránku času. „Těch míst byla celá řada, ať už šlo o blázinec či nemocnici duchů, kde můžete stále najít pozůstatky po sovětské armádě. Zatímco některé budovy jsou hlídané kamerami a přístup je obtížné, jiné mají doslova otevřené dveře a vábí vás dovnitř,“ řekl Deníku Svoboda, který vystupuje pod alter egem Gennaro Dante.

V rámci nízkonákladové expedice nahlédli i do opuštěného maďarského depa. Nechybí zde železniční vozy, které během 2. světové války vozily maďarské Židy na smrt do Osvětimi. Stojí zde i jeden motorový vůz původem z Československa. Jedná se o vůz s označením M221.001, který čeká na cestu domů zpět do Česka. „Mimo halu se nacházel v žalostném stavu další náš motorák, a to věžák M 130.323, který sem byl zavlečen na konci války. Najde se tu i model lokomotivy MAV 301, která se používala zejména v letech 1911 až 1914 a na světě existují už jen dvě takové lokomotivy,“ doplnil.

Tak zvanou Kulisovou bránu Malostranské mostecké věže chrání před mikroorganismy od loňského léta patentovaný fotokatalytický nanokompozit.
Pražská památka prošla očistou. Na vynálezu se podíleli liberečtí vědci

Dante nyní spojil síly s Filipem Kretschmerem, který stojí za projektem Expediční veteráni. Ten se inspiroval mezinárodní expedicí Trabantem napříč Tichomořím, dokonce se osobně zná s náčelníkem cestovatelských projektů Transtrabant Danem Přibáněm. „Odmala jsem chtěl takto cestovat a projíždět státy a být součástí objevných výprav. Mám za sebou Balkán a jih Evropy,“ svěřil se sedmadvacetiletý kolínský rodák, kterého na urbexu nejvíce láká vedle historie i potenciální možnost proniknout do paranormálního světa. „Rád bych na vlastní oči viděl ukázku paranormálních aktivit, přesvědčil se o jejich existenci na vlastní kůži,“ přiblížil svou motivaci s tím, že urbex ho uchvátil před několika lety.

Aktuálně je trojlístek, který doplňuje dvaadvacetiletá Veronika Panovcová z Brna, ve fázi příprav, na cesty vyrazí v polovině dubna směrem západ Evropy a projedou země jako Belgie, Nizozemsko, Francie a Německo. Mapují místa, která jsou vhodná k návštěvě i vzhledem k poloze. Celou cestu totiž podniknou ve Felicii, plánují spát v přírodě za využití základních dovedností spojených s přežitím v divočině. Důležitou roli pro ně hraje právě ta samostatnost.

Letní kino Turnov, Filmový víkend, archiv.
Letní kino v Turnově letos promítat nebude, zato kamennou Sféru čekají vylepšení

„Celý průběh výpravy budeme vysílat na sociálních sítích a rozhodli jsme se zapojit i naše sledující, fanoušky. Ti budou z nabídky lokalit rozhodovat o tom, jaké lokace navštívíme. Kam nás pošlou, tam pojedeme,“ zdůraznil Dante. Ten se vedle průzkumu míst bude věnovat malování takzvaných emočních obrazů. „Jsem empaticky založený a zachycuji to, co na těch místech prožívám. Nechávám na sebe působit atmosféru. Obrazů už mám dvacet,“ osvětlil s tím, že průzkum opuštěných míst pro něj představuje ventilaci, kdy se oprostí od reality a přemýšlí nad příběhem daného místa.

Schránku času se snaží zachytit i prostřednictvím fotografií. Pod svým alter egem si založil profily na sociálních sítích. „Spousta rodáků chodí kolem budov, kde dříve pracovali, a teď jsou zchátralé. Ale nemají čas či odhodlání se tam jít podívat, proto se jim snažím aspoň zprostředkovaně nabídnout možnost nahlédnout dovnitř,“ přiblížil Svoboda. A proto se spolu s kolegy rozhodl, že své zážitky z expedice přetaví v dokument, který bude mapovat navštívená místa. Pokud půjde vše podle plánu, budou ho moci zájemci zhlédnout v polovině května v Zauhlovačce ve Vratislavicích nad Nisou. Součástí bude i vernisáž jeho obrazů a cestovatelská přednáška. „Snažím se i přemýšlet, zda a jakým způsobem by šel objekt zachránit, vdechnout mu druhý život,“ doplnil Svoboda.

Lidové sady vizualizace.
Kulturní centrum Lidové sady prochází proměnou. Kraj ušetří desítky milionů

Z dobrovolných příspěvků by pak rádi zafinancovali další expedici. Zároveň by část peněz chtěli investovat do libereckého projektu. „Ať už by šlo o obnovu pomníku, stezky či nějakého místa. Vnímáme to jako příležitost udělat něco pro širokou veřejnost. Těšíme se, jak to vše nakonec dopadne,“ uzavřeli vyprávění členové budoucí výpravy.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Lesní koupaliště se proměnilo v hnízdečko lásky. Hemží se to tu ropuchami

Zdroj: Taťjana Bernátková