„Stavební úřad provedl kontrolní prohlídku stavby a zjistil, že byla přetěžena povolená kubatura terénních úprav. Výzvou pak práce na terénních úpravách zastavil,“ sdělila Deníku Dagmar Slezáková z tiskového oddělení libereckého magistrátu.

Společnost ECE, která obchodní komplex v Liberci staví, nemá zatím stavební povolení, ale pouze územní rozhodnutí. To ji opravňuje provést pouze hrubé terénní úpravy a vytěžit maximálně 170 tisíc kubíků zeminy. Bagry však podle prvních zpráv limit překročily.

„Na základě podnětu jsme na místě provedli kontrolní prohlídku, která prokázala, že tam skutečně došlo k drobnému přetěžení, zhruba kolem 15 tisíc kubíků,“ uvedl tajemník magistrátu Marek Řeháček. Jak doplnil, sám investor pak stavebnímu úřadu poskytl znalecký posudek, který drobný prohřešek de facto potvrzuje.

Stavební úřad teď firmě povolil pouze provést zabezpečovací práce, aby nedošlo k ohrožení statiky okolních objektů a zahájil sankční řízení, které rozhodne o tom, zda se společnost ECE skutečně provinila. V případě, že se podezření potvrdí, hrozí firmě pokuta až půl milionu korun.

Společnost ECE se brání a tvrdí, že kubíky vytěžené nad limit nikam neodvezla. „Tato zemina zůstala v lokalitě stavby. Navíc jsme tuto část vytěžili už v rámci ohlášených zabezpečovacích prací,“ vysvětlil Deníku jednatel společnosti ECE Josef Tobek, který zdůraznil, že výsledek řízení stále ještě nepadl. „Je pravda, že minulý týden proběhl státní stavební dohled, jeho výsledek k nám však zatím nedorazil,“ konstatoval Tobek.

Konkrétně se k této záležitosti mohu vyjádřit až v té chvíli, kdy skutečně padne rozhodnutí,“ dodal Tobek. To samé Deníku potvrdil i tajemník Řeháček. „Samozřejmě je možné, že se porušení podmínek nakonec nepotvrdí. Pokud ano, firma se bude moci odvolat a pak se k případu ještě vyjádří krajský úřad,“ informoval Řeháček.

Na obří jámu liberecký magistrát upozornilo občanské sdružení Čistá města, které trvá na svém původním odhadu a hovoří až o trojnásobném překročení povoleného odtěžení. „Zjištěné překročení limitu o nějakých 15 tisíc kubíků vylučuji. Necháváme si zpracovat vlastní posudek,“ řekla Mladé frontě Dnes Vladislava Hujová za sdružení Čistá města.

Takové obvinění však společnost ECE považuje za nesmysl. Podle sdružení by totiž firma musela odtěžit přes 500 tisíc kubíků, což je však více, než celá stavba vyžaduje. „Abychom mohli začít stavět, musíme odtěžit asi 400 tisíc kubíků. Pokud bychom to překročili, museli bychom být hloupí, protože bychom pak museli zeminu navážet zase zpátky,“ poznamenal Josef Tobek.

Galerie Liberec nabídne stovku nových obchodů a přibližně tisíc pracovních míst. Výstavba přijde zhruba na 2,7 miliardy korun.