Pracoviště Operation Office a Back Office patří mezi nástroje, jak dokázat odbavovat veškeré žádosti včas. „Stojíme před výzvou, jak zvládnout nápor agendy, ať už v rámci příchodu ukrajinských uprchlíků a také v rámci zvýšené poptávky českých domácností o služby úřadu práce v oblasti sociální podpory,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na tiskové konferenci v Liberci, která se uskutečnila v pondělí 27. března.

Série opatření se dotkla hlavně Prahy, kde se průměrná lhůta vyřízení žádostí pohybuje kolem 70 dní. „Naším cílem je dokázat odbavovat žádosti v zákonných lhůtách, ideálně ještě v kratší době než ukládá zákon,“ dodal.

Plavecký bazén v Liberci.
Cena za opravu bazénu vzrostla na 1,5 miliardy korun. Je to úlet, varuje opozice

Specializovaná pracoviště v městě pod Ještědem fungují přibližně pět měsíců. Pracuje jak s digitalizovanými materiály, tak i papírovými. Od začátku března totiž v Praze skenují listinné materiály.

„Do budoucna plánujeme vznik dalších dvou obdobných pracovišť, a to v Moravskoslezském kraji a pravděpodobně i v Ústeckém,“ nastínil plány zastupující generální ředitel Úřadu práce ČR Karel Trpkoš s tím, že v Liberci se této agendě věnuje pětadvacet lidí. Jejich počet se bude rozrůstat. „Do konce června máme v plánu mít pokrytou téměř celou Prahy, počítáme s 55 až 60 zaměstnanci,“ podotkl.

Odškodnění nebude

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění dávek dostali do finanční či existenční krize, zákon nepočítá. „Za náš úřad a stát se omlouvám. I proto se nyní snažíme, aby v co nejkratší době došlo k výraznému zlepšení,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí.

Od 1. února mohou lidé volající na bezplatnou linku Call centra Úřadu práce ČR nově zjistit, jak daleko je zpracování jejich žádosti o konkrétní dávku, nebo kdy mohou očekávat peníze. Během pilotního provozu se tato služba týká prozatím výhradně dávek státní sociální podpory, tedy příspěvku na bydlení, přídavku na dítě, rodičovského příspěvku nebo porodného.

„Je to zvýšení komfortu zejména pro ty, kdo podali žádost třeba o příspěvek o bydlení vůbec poprvé a jejich žádost byla už zaevidována. Takových lidí je vzhledem k vysokým cenám energií mnoho a chceme jim nabídnout lepší servis při vyřízení dávky,“ informoval Jurečka.