„Liberecký kraj má v současnosti uzavřené smlouvy se 495 ubytovateli a zasmluvněnou kapacitu 2030 míst, zpětně také podepisujeme smlouvy s těmi, kteří ubytovávali uprchlíky už od března,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Od příštího týdne začne oddělení kontroly Krajského úřadu Libereckého kraje s prověřováním jednotlivých ubytovatelů. „Chceme ověřit, zda nasmlouvané prostory splňují základní parametry. Nechceme platit z veřejných peněz takové ubytovatele, u kterých nad ochotou pomoci převažuje businessový zájem,“ zdůraznil Půta.

V Liberci je podle informací města celkem 930 uprchlíků. Téměř je naplněna kapacita bývalého internátu v Zeyerově ulici, kde zřídil náhradní bydlení pro azylanty kraj. Příprava plánovaného buňkového městečka, byla s ohledem na snižující se počet nově příchozích, zatím pozastavena. Nadále se ovšem chystá rekonstrukce bývalého Skloexportu u nádraží, kdy v polovině dubna by měli krajští radní obdržet konkrétní informace o tom, co je třeba předělat a opravit a kolik to bude stát peněz.

Ukrajinská vlajka na radnici v Liberci.
Lidé stále mohou přispět na sbírku pro Ukrajinu. Peníze pomohou uprchlíkům

Zatímco ubytovacích míst je dostatek, nedostává se jídla. „V budově Uranu, kde máme sbírku potřebných věcí a potravin, a kde také potraviny vydáváme, chybí základní suché a trvanlivé jídlo. Za týden si pro balíčky přichází přibližně 250 dospělých a denně, vždy tak kolem poledne, už není co rozdávat,“ popsal situaci Ivan Langr, náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch města Liberce.

Vytěžovat již nelze ani kapacity potravinové banky. Město tak nejspíš na nákup jídla uvolní 3 miliony korun, které má na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny připraveny. I tak veřejnost vyzývá, aby do Uranu přinášeli aktuálně zejména právě potraviny. Sbírka potrvá v Uranu do konce května, kdy bude místo uzavřeno kvůli plánované rekonstrukci budovy.