„Před rokem činila 5,9 procent. Míra nezaměstnanosti žen se v říjnu snížila z 8,1 na 7,9 procent, u mužů byl zaznamenán nárůst ze 4,7 procent na 4,8,“ upřesnil analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák.

Říjnový vývoj byl podle jeho informací na jedné straně příznivě ovlivněn absolventy, a to jak jejich umísťováním tak i odchodem na vysoké školy. „Dále potom znovuotevřením obchodního centra Nisa Liberec, což je největší podnik svého druhu v celém kraji. Zde nalezlo uplatnění mnoho uchazeček, což se příznivě projevilo ve statistice žen,“ vysvětlil Dvořák.

Zvyšuje se počet nezaměstnaných mužů

Na druhé straně počet nezaměstnaných mužů se zvýšil, což již souvisí se zpomalováním tempa ekonomiky. Na pracovní úřad přicházejí do evidence především propuštění zaměstnanci ze sklářského, textilního a automobilového průmyslu.

„Hlášení o větším propouštění v poslední době však zatím obdržel pouze Úřad práce v Semilech. Proto je jisté, že v evidenci tohoto úřadu práce se již v nejbližší době objeví další propuštění dělníci z textilního a oděvního průmyslu,“ sdělil analytik úřadu práce.

V okrese Liberec dominuje požadavek Krajské nemocnice v Liberci, která hledá celkem 16 lékařů a 59 zdravotních sester. Dopravní podnik města Liberce hledá 15 řidičů autobusů. Stavební firma Syner hledá 10 stavebních mistrů a firma OLEO Chemical Liberec 8 chemických techniků.

Kvůli nedostatku odborných lékařů musela dokonce Krajská nemocnice v Liberci přistoupit k uzavření jednoho z oddělení, a to infekčního. Své dveře pro pacienty otevře znovu až poté, co se vedení liberecké nemocnice podaří sehnat lékaře se specializací na infekce.