Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita vyvíjí patent proti námraze

Liberec - Úsek od zastávky Malodubská k hanychovskému kostelu nebo ve Vratislavicích a Proseči podél Nisy. To jsou nejčastější místa, kde se tvoří námraza na trolejích, která pak znemožňuje tramvajím vyjet.

3.2.2017
SDÍLEJ:

ZATÍM NEJÚČINNĚJŠÍ způsob, jak dostat námrazu z trolejí. Lidské ruce má nahradit technika. Foto: ČTK

„Tvorba námrazy je nevyzpytatelná, utvoří se, aniž byste ji očekávali. Když se podaří odhad včas, tak se zvýší přítlak na pantografu ze 7 na 11 kilo, ale někdy ani to nepomáhá. Navíc, čím modernější tramvaje, tím je to těžší, protože jsou náchylnější k elektrickému výboji," říká technický ředitel DPMLJ Ludvík Lavička. Někdy tak nezbývá než vyslat speciální plošinu s pracovníky, kteří drbou led pilníkem. V Praze bojují s námrazou pomocí chemikálií, což se DPMLJ nechce, protože postřik není tolik účinný a navíc má negativní dopad na životní prostředí. Ruční čištění se zase může provádět jen při vypnutém trolejovém napětí.

V Liberci tak využili spolupráce s Technickou univerzitou, která teď vyvíjí něco na způsob robotické ruky, která by námrazu z trolejí dostávala. „Princip bude volen tak, aby byly využity technické možnosti servisní tramvaje, na které bude zařízení namontováno. Zaměříme se na využití mechanických, vícesměrových vibrací," uvedl prof. Aleš Richter z Ústavu mechatroniky s tím, že víc podrobností zatím neprozradí, protože univerzita si bude chtít zařízení patentovat. Nejkritičtější úseky tratí pak budou vybaveny meteorologickou stanicí, která bude sledovat tvorbu ledu.

Do výzkumu je zapojen i dopravní podnik z Ústí nad Labem, který ho využije pro trolejbusy. „Trolejbusy jsou ještě náchylnější na námrazu než tramvaje. Nové vozy trolejbusů mají diagnostiku napětí v trolejích, a když je při námraze pokles, tak se nerozjedou. Staré trolejbusy to ještě mohly propálit, ale nové už ne," dodal Lavička.

Autor: Redakce

3.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Policie. Ilustrační foto.

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení