„Absolventi budou schopni obsluhovat drahé přístroje při vedení operací. Lékaři se nebudou muset zdržovat jejich obsluhou, kruce budou mít odborníka, který bude schopen rychle a efektivně reagovat,“ popsal nový obor rektor univerzity Vojtěch Konopa.

Nedostatek takových odborníků, je podle generálního ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného, vážným problémem.

„Vsoučasné době se na obsluhu těchto složitých přístrojů přeškolují technicky nezdatní pracovníci, například sestřičky. Chceme proto, aby tyto technologie byly odborně spravovány, čímž se podle nás omezí poruchovost a tedy negativní důsledky na pacienta,“ vysvětlil Nečesaný. Nákladná a složitá přístrojová technika pomáhá pacientům liberecké nemocnice například na oddělení klinické biochemie, dialýze či na jednotce intenzivní péče. „Tato oddělení velmi volají po kvalitních pracovnících stechnickým vzděláním,“ řekl Nečesaný.

Technická univerzita má podle prorektora Zdeňka Kůse spolehlivé signály, že enormní zájem oabsolventy oboru budou mít nejen nemocnice, ale také některá špičková lékařská pracoviště vPraze, například Institut klinické a experimentální kliniky. Studium vsobě spojí lékařské a technické předměty.

„Myslím si, že to bude vůbec nejtěžší obor, který na naší univerzitě najdete. Spojí se vněm například obtížná matematika spředměty těžkými na zapamatování, tedy anatomií či fyziologií. Součástí budou také jazykové dovednosti nebo třeba právní aspekty vmedicíně. Výsledkem bude absolvent, který se nebude orientovat pouze jedním směrem,“ popsal složitost studia prorektor Zdeněk Kůs. Univerzita očekává vzhledem kobtížnosti studia po otevření oboru velkou ztrátovost přijatých studentů. „Není pro nás však důležité, kolik jich nakonec obor absolvuje, ale to, aby byli co nejkvalitněji připravení na své budoucí povolání,“ dodalKůs.

Vyvolení, kteří celý bakalářský obor absolvují, nebudou mít podle všeho onabídky lukrativního zaměstnání nouzi. Jen liberecká nemocnice by vsoučasné době uživila čtyři takto vzdělané odborníky. „Arozhodně bychom tyto pracovníky velmi kvalitně finančně ohodnotili,“ řekl ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Podobně postavené obory již fungují ina jiných univerzitách, ten liberecký však bude výjimečný především tím, že se otevře přímo na zakázku Ministerstva zdravotnictví. Absolventi tedy budou vyhovovat zlegislativního hlediska.

„Nebudou to pouze technici, jak je tomu na jiných univerzitách, ale budou mít také medicínské vzdělání, takže budou schopni se slékařem odborně domluvit,“ informoval ZdeněkKůs.

Nový obor je vsouladu sdlouhodobou strategií liberecké Technické univerzity. „Zapojujeme se tak do systému zdravotnického vzdělávání ido vývoje a realizace nových technologií. Vbudoucnu budeme usilovat ootevření technických studijních oborů zaměřených na zdravotnictví. Velké možnosti slibují například nanotechnologie voblasti tkáňového inženýrství,“ řekl rektor Vojtěch Konopa.

Do prvního ročníku nového oboru liberecká univerzita přijme přibližně 35uchazečů. Přihlášky kpřijímacímu řízení přijímá do konce května. Zkoušky se budou skládat zmatematiky, fyziky a biologie. Na výuce se kromě Ústavu zdravotnických studií budou podílet idalší fakulty TUL, praxi budou studenti vykonávat nejen vliberecké nemocnici, ale také vdalších zařízeních vČeské republice. Absolvent najde uplatnění také například vobchodních organizacích zaměřených na prostředky zdravotnické techniky, ale iupodniků zabývajících výrobou či prodejem prostředků zdravotnické techniky.