V týdnu od pondělí 21. února nabízí zajímavý program v rámci projektu „Starttech-začni s technikou“ a pod souhrnným názvem „PřiTUL se!“. Jarním prázdninám předchází ještě v sobotu 19. února závěrečný díl z cyklu Soboty s technikou.

Děti mohou strávit pod dohledem zkušených pedagogů každý den několik hodin v univerzitních laboratořích a učebnách při různých pokusech a technicky zaměřených hrách. Všechny akce jsou pro účastníky zdarma, včetně pomůcek, občerstvení a oběda. Na všechny akce je nutná předchozí registrace.

Na děti čekají například „Chemohrátky“ naplněné spoustou zajímavých chemických pokusů, chemických kouzel a triků., „Kouzlo s robotem“, který uvede žáky prvního stupně základních škol do problematiky programování skutečných průmyslových robotů a manipulátorů a je koncipovaný pro děti po zahájení školní docházky. Na programu je i oblíbená akce „Upletu si, utkám a nabarvím“ o výrobě a chemických úpravách tkanin nebo třídenní kurz „Trilogie prstenu“, který vyvrcholí vlastnoruční výrobou dvou kusů šperku – prstenů dle vlastní fantazie.

Technická univerzita v Liberci se svými partnery realizuje tříletý projekt od srpna 2009. Od té doby už uspořádala na 50 akcí, do nichž se zapojilo více než 1000 dětí ze základních a středních škol a také malých předškoláků. Cílem je zvýšit zájem o studium technických oborů.

„Při předchozích akcích, jako byla Robotyáda, Hrajeme si a přemýšlíme nebo Soboty s technikou, jsme si ověřili, že děti technické problémy baví a není těžké je zaujmout. Často ale nemají dost příležitostí si něco samy prozkoumat, vyřešit nebo vyrobit. My jim nabízíme možnost vyzkoušet si, co v této oblasti dokáží,“ říká vedoucí projektu Miloš Hernych z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Program jarních prázdnin na TUL

pondělí 21. 2. Základy mikroelektroniky pro začátečníky – den první, Trilogie prstenu pro zájemce o moderní strojírenské technologie – den první, CHEMOhrátky pro ty, kteří chtějí poznat, k čemu je dobrá chemie v běžném životě.
úterý 22. 2. Trilogie prstenu pro zájemce o moderní strojírenské technologie – den druhý, Elektřina a magnetizmus – zábavné poznávání vlastností elektrického proudu, Kouzla s robotem I. – programování průmyslových manipulátorů pro děti z 1. stupně ZŠ, Upletu si, utkám a nabarvím – pokračování úspěšných akcí o výrobě a chemických úpravách tkanin.
středa 23. 2. Trilogie prstenu pro zájemce o moderní strojírenské technologie – den třetí, CHEMOhrátky pro ty, kteří chtějí poznat, k čemu je dobrá chemie v běžném životě – opakování pondělní akce.
čtvrtek 24. 2. Základy mikroelektroniky pro začátečníky – den druhý, TECHNOhrátky pro všechny, kteří se nebojí pilky, kladiva ani pájky.
pátek 25. 2. Základy mikroelektroniky pro začátečníky – den třetí, Kouzla s robotem II. – programování průmyslových manipulátorů pro děti z 2. stupně ZŠ, TECHNOhrátky pro všechny, kteří se nebojí pilky, kladiva ani pájky – opakování.

J. Kočárková