Akademický rok s pořadovým číslem 61. začne už za několik dní na Technické univerzitě v Liberci. Studovat v něm má na 8400 studentů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. „ Oproti loňsku je to mírný pokles. Ale rozhodně to není tím, že by o studium u nás nebyl zájem. Nižší počet přijatých studentů je způsoben úbytkem devatenáctiletých, což v důsledku znamená menší počet studentů, které je ministerstvo školství ochotno zaplatit," vysvětluje rektor univerzity Zdeněk Kůs.

Nové obory hitem Umění gastronomie

Liberecká univerzita nabízí letos studentům více než 80 studijních programů a přes dvě stovky studijních oborů, včetně několika novinek. Asi největší vlnu zájmu vzbudil unikátní předmět Umění gastronomie, který vzešel z iniciativy děkana Fakulty umění a architektury Zdeňka Fránka. „Nepůjde ale o vychovávání manažerů, kuchařů nebo provozních hotelů jak by se mohlo zdát, ale skutečných znalců jídla v takzvané aristologii, tedy vědě o umění vařit a stolovat," popisuje mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

V novém předmětu, který otevře dva ateliéry pro celkem asi 12 lidí, nebudou chybět přednášky o historii ani reálná příprava jídla. Připraveny jsou i schůzky s předními kuchaři, aby studenti zjistili, jak mají jídla opravdu chutnat.

Obor Umění gastronomie bude na liberecké univerzitě patřit k těm nejojedinělejším. Na světě je totiž jen málo míst, kde si ho mohou studenti na vysoké škole vybrat.

Není ale jediným novým oborem, který se studentům v Liberci nabízí.

„Otevřeli jsme navazující magisterský obor Regionální studia, který má vychovat odborníky na region. Uplatnění by měli najít třeba v institucích zabezpečujících rozvoj regionů, veřejné správě nebo třeba v neziskových organizacích," popisuje proděkan Fakulty ekonomické Jaroslav Demel.

Druhým novým oborem ekonomické fakulty je pak Řízení a ekonomika podniku. „Mnohdy je nám vyčítáno, že počty ekonomů rostou, ale jejich uplatnění na trhu práce je malé. U nás to neplatí. Podle čísel, které máme k dispozici, je z našich absolventů nezaměstnaných jen 5 procent," dodává Demel.

Univerzita slaví 60 let

Univerzita slaví letos 60 let od svého vzniku, velkolepé oslavy jsou naplánovány na 29. října. Vedení školy ale čeká během akademického roku několik možných změn. Volit se bude nový rektor, tomu současnému končí první volební období posledního ledna příštího roku. Nový může být i děkan fakulty strojní.

Univerzita se v neděli otevře dokořán. Pobaví dospělé i děti

Neděli plnou zábavy a poznání připravila Technická univerzita v Liberci v rámci akce „Univerzita dokořán". Startuje v jednu hodinu odpoledne a otevře pro veřejnost místa, kam se člověk běžně nepodívá.

Neděli plnou zábavy a poznání připravila Technická univerzita v Liberci v rámci akce „Univerzita dokořán“.

„U nás na fakultě Textilní budou moci lidé navštívit katedru designu a textilních technologií. Zkusí si třeba pletení na žakáru, což je speciální stroj umožňující hodně barevné pletení, děti si budou moci vytvořit vlastní tkaničku a uvidí třeba v praxi, jak se všijí do vpichované netkané textilie listy, které si donesou. Na vlastní oči tak nejen uvidí moderní technologii v chodu, ale kousek fakulty textilní si i odnesou s sebou," říká děkanka Jana Drašarová.

Program včetně otevření specializovaných laboratoří a Ústavu pro nanomateriály doplní v prostoru univerzitního kampusu na Husově ulici i studentský hudební festival Natul!.

Dětem udělají radost i doprovodné atrakce.