Technická univerzita v Liberci se příští týden představí v Japonsku na mezinárodní výstavě a konferenci Nanotech 2012, která se už pojedenácté uskuteční v Tokiu. Univerzitní ústav pro pokročilé technologie tam představí výsledky výzkumu zaměřeného na využití nanomateriálů v praxi. Informovala o tom mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. TUL se výzkumu a vývoji v této oblasti věnuje už léta. V roce 2004 vyvinula jako první na světě technologii, která umožňuje průmyslovou výrobu nanovlákenných netkaných materiálů.

V Japonsku se liberečtí vědci představí v rámci Technologického centra Akademie věd ČR. „Vedle prezentace ústavu představíme výsledky využití nanočástic elementárního železa v praxi, využití nanovlákenných struktur pro čištění vod, ale ukážeme i možná rizika nanomateriálů pro živé organismy,“ doplnil ředitel pro vědu Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL Miroslav Černík. Ústav chce akci využít k navázání kontaktů s asijskými vědci.

Samostatně představí svůj výzkum v oblasti nanotechnologií a nanomateriálů liberecká textilní fakulta. Roman Knížek z Katedry netkaných textilií jede do Tokia s novou nanovlákennou membránou, kterou vyvinul díky podpoře a na zakázku společností Nanoprotex. Poprvé oficiálně představí nový unikátní materiál pro výrobu outdoorového nebo vojenského oblečení.