TUL se stala třetí univerzitou, kde bude k dispozici privátní 5G kampusová síť. Jako první ji využije univerzitní výzkumný tým složený z vědců a studentů čtyř fakult, který vyvíjí elektrické vozidlo vybavené vlastním viděním a smysly. Díky tomu se dokáže samo pohybovat a vyhýbat překážkám. „Řešení od T-Mobile nám dává unikátní možnosti zkvalitnit náš výzkum a především otestovat nové koncepty pro průmyslová řešení vyžadující rychlou a spolehlivou komunikaci mezi zařízeními. Naši vývojáři se nyní často dostávají až na samou hranici možností Wi-Fi sítě,“ sdělil ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL Miroslav Černík.

Novinku postupně využijí i další projekty, 5G síť zrychlí datové spojení a výrazně pomůže mezifakultnímu průmyslovému výzkumu. Dokáže také za krátkou dobu přenést velký objem dat. „S privátními mobilními sítěmi se otevírají nové příležitosti, umožňují studentům, vědcům, ale i zájemcům z řad zejména malých a středních firem zkoušet nová inovativní řešení a snadněji zavádět prvky digitalizace, která je pro udržení konkurenceschopnosti nezbytná,“ zdůraznil Luboš Lukasík ze společnosti T-Mobile.

Liberečtí vědci využili jako první na světě pro další pokročilou sensoriku řízení vozidla technologii pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens.
Studenti Technické univerzity v Liberci vyvinuli vůz s vlastními smysly

Podle rektora TUL Miroslava Brzeziny bude 5G síť zatím v univerzitní budově L, ale v budoucnu se rozšíří pokrytí dalších fakult a kateder. Kromě výzkumného ústavu CxI se nabízí především pracoviště fakulty strojní a fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Kromě samotného kampusu jí bude vybavena i mobilní laboratoř. „Studenti, kteří se budou zajímat o využití bezdrátových superrychlých přenosů dat v rozšířené realitě či v oblasti senzorického vyhodnocování obrazu v reálném čase, budou mít nyní na naší univerzitě jedinečnou možnost ponořit se do tohoto světa a nabrat cenné vědomosti a zkušenosti, které jistojistě po promocích zužitkují, ať nastoupí kamkoliv,“ přiblížil mluvčí TUL Radek Pirkl s tím, že superrychlá síť bude k dispozici od poloviny letošního roku.

Privátní kampus má klíčový význam především ve spojení s technologií 5G sítě. Hlavním přínosem je digitalizace nejen ve výrobních odvětvích, ale i v dalších oblastech, jako jsou logistika, obchod nebo zdravotnictví. Sítě páté generace jsou navrhovány jako bezpečné proti odposlechům a dalším rizikům zneužití. „Oblasti průmyslu, kam 5G síť přináší zrychlení přenosu dat, a tedy zefektivnění provozu, je celá řada a jejich počet strmě narůstá. Studenti budou proto dobře připraveni na trendy, které hýbou světem IT a průmyslem,“ dodal Pirkl.