Na hlavu nasadí obří helmu, na záda něco, co vzdáleně připomíná batoh, a rázem se octnou ve virtuální realitě. Pálí okolo sebe hokejkou a ani k tomu nepotřebují led a brusle.

Unikátní tréninkový nástroj zkoušejí už čtvrt roku liberečtí Bílí Tygři. Na rozdíl od běžného tréninku používají virtuální realitu ke zdokonalování psychických dovedností. „Hráči procvičují kognitivní a motorické schopnosti či herní myšlení,“ vyjmenoval Bob Tetiva, ředitel firmy Sense Arena, která za nástrojem stojí.

NENÍ TO HRA

Na vývoji se podíleli i akademici z Univerzity Karlovy. „Ač to tak může vypadat, není to hra, ale seriózní tréninkový nástroj,“ přiblížil docent Tomáš Perič. Využijí ho především začínající hokejisté. „Některé situace je potřeba zažít třeba tisíckrát, aby v nich hráč uměl správně reagovat,“ dodal Perič. Ve virtuální realitě si je mladí hráči zažijí rychleji. Příkladem je třeba odhad vzdálenosti nebo schopnost rychlého rozhodování.

Jaký efekt virtuální realita má, se ale teprve ukáže. „Mladé Tygry jsme rozdělili do dvou skupin, z nichž jedni s virtuální realitou trénují a druzí ne. Nyní se je chystáme otestovat, abychom zjistili, jaký dopad nová metoda doopravdy má,“ vysvětlil šéftrenér mládeže Jiří Bermann.

BUDE I BASKET

Trénink se neodehrává na ledě, ale ve speciálně upravené místnosti. Další využití nástroje, jehož vývoj stál miliony a trval několik měsíců, se připravují. „Budeme umět zjistit, jaké má hráč slabiny, a ty pak rozvíjet,“ nastínil Perič.

Liberec je prvním klubem nejen v Česku, který nástroj používá. Vývojáři teď novinku představí na obřím technologickém festivalu v Las Vegas. „Plánujeme programy i pro jiné sporty, aktuálně se chystáme na basketbal,“ dodal Tetiva.

Virtuální realita je technologie, která simuluje skutečný svět a umožňuje „pohyb“ v něm.