Ke koupi ho nabízí společnost Newton Technologies, která s TUL uzavřela licenční smlouvu. Program dokáže rozeznat jakýkoli hlas, pokud nemluví příliš odborně. Slovník, který je součástí programu, obsahuje úctyhodných 330 tisíc slov. „To je opravdu hodně, žádný jiný tak rozsáhlý systém pro češtinu ani neexistuje,“ řekl Deníku šéf vědeckého týmu Technické univerzity Jan Nouza.

Společně se samotným programem jsou k dostání také speciální odborné slovníky pro oblast soudnictví a lékařství. Základní cena, za kterou lze výjimečný systém pořídit, sahá k 25 tisícům korun.

Program při diktování plynule zaznamenává mluvené slovo a to téměř bez chyb, jelikož obsahuje nástroje pro opravu a editaci textu. Umí rovněž přepisovat nahrávky například z diktafonu. „To je vhodné například pro novináře. Nahrají si nějaký rozhovor, pak jen diktafon připojí k počítači a vše se jim samo přepíše. Oni si zatím mohou třeba vypít kafe,“ poznamenal Jan Nouza.

Se systémem, který běží na současných běžných počítačích může pracovat kdokoli, není zde potřeba zaučení na konkrétní hlas konkrétního člověka. „Je však možné adaptovat ho na konkrétní hlas u někoho, kdo třeba nemá úplně ideální výslovnost. Taková adaptace trvá zhruba dvacet minut. Do počítače nadiktujete pár vět a program si tak postupně navykne na váš konkrétní hlas,“ dodal Nouza.

Program již dnes využívají některé soudy, právníci nebo lékaři. Testoval ho také Okresní soud v Liberci. „Výrazně by nám to pomohlo. Přístroj by mohl automaticky přepisovat diktovaná rozhodnutí, což by ušetřilo práci zapisovatelkám. Máme o program velký zájem,“ uvedla již před časem předsedkyně Okresního soudu Zdeňka Doležalová.

Unikátní program mohou využít také handicapovaní spoluobčané.