Program už přes dva roky úspěšně využívá významná pražská firma Newton Media. „Programy pro automatický přepis mluvené řeči do psané podoby jsou používány při automatickém přepisu a monitoringu televizních a rozhlasových pořadů,“ uvedl proděkan fakulty Jan Nouza.

Diktovací program vyvinutý na TUL je unikátní svým rozsáhlým slovníkem, který obsahuje více než 300 tisíc slov. Díky velké slovní zásobě umožňuje dosáhnout vysoké přesnosti přepisu pro téměř libovolnou tématickou oblast. „Proto nyní uvažujeme i jeho nasazení v novinářské praxi,“ dodal Nouza. Média v programu vidí šanci, jak lépe zvládnout své obrovské archivy.

Další využití diktovacího programu vědci vidí v oblastech justice a zdravotnictví. Program by mohl významně urychlit mnohdy velmi zdlouhavou práci soudů, což před nedávnem Deníku potvrdila předsedkyně Okresního soudu v Liberci Zdeňka Doležalová. „Výrazně by nám to pomohlo. Přístroj by mohl automaticky přepisovat diktovaná rozhodnutí, což by ušetřilo práci především zapisovatelkám,“ podotkla Doležalová s tím, že okresní soud má o program velký zájem.

„Všechno však závisí na rozhodnutí ministerstva spravedlnosti,“ uvedla předsedkyně. Automatický přepis by podle ní nepřipravil o práci soudní zapisovatelky, které by se mohly uplatnit v řadě jiných administrativních činností.

Program před časem zaujal také hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana. Ten si umí představit, že by počítač v budoucnu mohl přepisovat do písemné podoby jednání zastupitelstva.

„Program je schopný souběžně přepisovat zvukový záznam z jednání do písemné podoby. Podle klíčových slov by se pak dalo vyhledat, kdo a co přesně řekl. Umím si představit, že bychom vytvořili archiv záznamů jednání, přístupný veřejnosti,“ uvedl tehdy Petr Skokan.